Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара къща в София се трансформира във вила „Аутистика“

Това е сградата
Снимка: ФПЛПР

Доброволци са се заели с трудната задача да превърнат стара къща в район "Слатина" в София в център за деца, младежи и възрастни със специални потребности.

В първите месеци на 2023-а започна кампания по набиране на средства за ремонт на къщата, която върви трудно, сподели пред Радио София Христина Бабалова от сдружение "Аутизъм – образование, бъдеще и възможности".

"Тези центрове в София са крайно недостатъчни. Това, в което искаме да превърнем къщата, е съвкупност от дейности и занимания, които съпътстват децата в тяхното развитие от малка възраст до 35 години“, посочи тя и поясни, че 2 организации работят по сътворяването на вила „Аутистика“, както наричат помежду си старата къща – другата фондация заела се с тази кауза е „Помощ за лица с проблеми в развитието“.

„Сериозно работим, за да осъществим нашата мечта, нашето верую - да има едно място, където децата, младежите и възрастните с проблеми в развитието от аутистичния спектър да чувстват, че могат, че са значими, че има място, което им носи сигурност. И всичко това ние искаме да направим под един покрив – във вила „Аутистика“.

Тя сподели, че всъщност е доста трудно да се впечатли обществото от това каква нужда има от такъв тип центрове, които да поемат извън училище и извън родителските грижи заниманията, терапиите за тези хора. „Аутизмът не свършва до 18, той е до живот, така че тези личности през развитието си от рана възраст, до тийнейджъри, младежи и вече израснали, имат различни нужди, но през цялото време не се нуждаят от подкрепа да има винаги човек до тях, посочи Бабалова.

Центърът ще обслужва лица на възраст до 35 години, тъй като в закона така е записано, каза още тя и допълни: „Това не значи, че когато някой навърши 35 ще му кажем да си тръгне – в никакъв случай!“

Тя подчерта, че идеята е в центъра младежите да бъдат обучавани, за придобиването на трудови умения, нещо с което биха могли да се справят и евентуално да им се търси работа, но нещата се случват поетапно. Първият етаж от вила "Аутистика" ще бъде за най-малките – до 5-годишна възраст, вторият етаж - до училищна възраст, останалите два са предназначени за младежите и ще има компютърни зали и други занимания, а на приземния полуетаж ще бъдат творилниците и работилниците, в които ще се изработват много интересни неща.

„Наистина сградата е голяма, до момента няма друга, която да бъде превърната в дневен център. Все трябва да се започне отнякъде“, изтъкна Христина Бабалова.

В момента предстои да започне сериозен ремонт на сградата. Подробности за всичко което предстои, за екипа от доброволци, който е нужно да се сформира, за да се покрие мащабът на работата, ще чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25