Пред Радио София д-р Александър Станев от "Археология и нумизматика" на Регионалния исторически музей в София, разказа повече.
"Късно-античният музей има своето място. Той не се разполага на територията на античния град, а презентира район, който се намира в близост до града, показва ни как са се развивали крайградските общности и какво е било социалното нива на жителите там. Късно-античният мавзолей е построен от заможен собственик, който е вложил в него доста пари, което означава ,че в крайградските части на Сердика е имало богати имения или богати производствени центрове", посочи той.
По думите му в района на Сердика има регистрирани само два раннохристиянски мавзолея – единият е в кв. "Лозенец", другия в кв."Стефан Караджа."
"Те представляват единични структури изградени като погребални храмове, за собственици с финансови възможности и са част от религиозния култ в ранното християнство", каза още той.
Значимо откритие освен самата сграда на мавзолея е гробният инвентар, който е регистриран в самото му откриване в началото на 21 век. Д-р Станев направи уточнението, че мавзолеят е бил ограбен още в античността, но въпреки, че гробната камера е ограбена и саркофазите са били отворени, все пак са останали някои предмети. Най-впечатляващият от тях е ваза Диатрета – специално създаден стъклен съд със специална декорация, който е използван само в ритуали. Ваза Диатрета може да бъде видяна в постоянната експозиция на РИМ.
Предполага се, че мавзолеят е изграден в средата на IV век, вероятно при управлението на император Константин, или това на неговите синове и функционира до последната четвърт на V век. Изобилието на исторически находки в този регион се дължи на факта, че Сердика, въпреки че е провинциален град се намира на изключително геополитическо място в Римската империя – покрай града минават едни от най-натоварените търговски военни пътища по онова време – Диагоналният път (Via Diagonalis) и пътят който води по поречието на р. Струма към Солун. Градът има своето място в римската икономическа система, благодарение на което Сердика се развива като икономически и търговски център, има значителен брой богати архитектурни сгради и цели комплекси както в града, така и в околностите му, което показва икономическите възможности на жителите му в онзи период, разказва д-р Станев.
В разговора с археолога ще научите за неговата работа над намерените разкопки, къде се съхраняват днес намерените артефакти.
Стана ясно също, че за да бъде узаконен достъпът до раннохристиянския мавзолей, трябва да бъдат преминати административни детайли, вероятно следващият месец. Зоната обособена като археологически парк ще бъде отворена за посещение, увери той.
Още интересни подробности от разказа на д-р Александър Станев, чуйте от интервюто на Десислава Попова в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..