Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България стана двоен шампион на Европейско първенство по дебати

Снимка: ФБ/Асоциация Дебати

Преди дни в Бургас се проведе Европейското първенство по дебати, което е второто най-престижно по рода си събитие в света, след Световното първенство.

В него взеха участие над 500 души от 25 държави, като се състезаваха повече от 140 отбори от цяла Европа, включително и представители на всички престижни университети на Стария континент, като "Кеймбридж", "Оксфорд", LSE, KCL и много други.

За първи път подобно състезание се провежда на територията на България за цялата ни история в организиране и провеждане на дебатьорски турнири!

Събитието се организира от Асоциация Дебати България, с огромната подкрепа на Община "Бургас", Бургаския Свободен Университет, Младежкия международен център - "Бургас" и разбира се неуморния труд на всички доброволци.

Главни организатори бяха председателят на АДБ - Мартин Мавров, както и Николай Ангелов и Румен Маринов - финалистите на Световното първенство през януари тази година. Неизменна част от екипа също бяха Александър Венчев, Йордан Стаменов и Максим Зангов, всички от които бивши дебатьори

Два български отбора достигнаха до финалите на първенството - този в отворената категория и този в категорията "английски като втори език".

Отборът съставен от Алек Селвелиев и Велина Андонова спечели финала в отворената категория. Алек беше удостоен с наградата за най-добър говорител в Европа, а отборът съставен от Мария Мачева и Бисер Ангелов спечели финала в категорията "английски като втори език". Мария Мачева се класира като втори най-добър говорител на континента.

Събеседник по темата пред Радио София бе Мартин Мавров - председател на Асоциация Дебати и основател на клуб "Дебати" към Община Бургас.

"Европейското първенство по дебати има доста дълга история. Подобни събития се организират от 90-те години насам, дори има своите органи на управление, както е Европейска дебатьорска общност. Те възлагат и връчват мандатите за организиране на такива първенства", посочи той.

"Препоръчително е състезателната подготовка да се извършва в обособени клубове, тъй като е важно да се култивира интерес, макар всеки да има възможност за самостоятелна подготовка", допълни Мавров. 

От "Асоциация Дебати България" са подготвили "Наръчник на дебатьора", който е публично  достъпен на сайта им и откъдето може да се изтегли от всеки, който има интерес. Чрез изданието всеки желаещ да се занимава с дебати може да навлезе в материята, дори никога да не е посещавал подобни събития, каза още Мартин Мавров. Той допълни, че именно чрез събитията човек най-бързо може да разбере дали сферата на дебатите е за него, или не.

Специфика на провеждане на състезанията по дебати.

Главни съдии избрани от организаторите и съгласувани с ЕК определят темите, които стават известни на участниците едва 15 минути преди всеки дебат, поради което те нямат време да се подготвят преди състезанието назад във времето.

"Идеята на формата е, че участниците трябва да имат достатъчно добра обща култура, за да могат да реагират на всякакъв вид теми в кратки срокове", подчерта той.

Участниците са разпределени в 4 отбора, които се оценяват с помощта на точкова система. Най-добре представилият  се отбор получава 3 точки, най-слабо представилият се 0 точки. По тази точкова система участниците имат и индивидуални точки за всяка от срещите.

Във всяка стая, в която се провежда дебат съдийският панел се състои от поне трима човека, като всеки съдия според опита и постиженията си има различен ранг в йерархията. Съдиите се събират и гласуват – до каква степен е задълбочена аргументацията на отборите и доколко успешно са оборили тезите и аргументите на своите опоненти, обясни Мартин Мавров.

Дебатът трябва да бъде добре структуриран и без излишни лични нападки, бе категоричен той.

На отминалото вече Европейско първенство по дебати са обсъдени теми от различно естество – политически и такива по актуални международни събития. Повече за темите на изминалите дебати може да видите в сайта на асоциация "Дебати".

В разговора ще разберете още как се гарантира балансът на дебата.

"Дебатите имат голяма роля в обществения живот, най-малкото защото подготвят всеки човек да приема чуждата гледна точка или поне да е склонен да я обмисли", подчерта Мартин Мавров. Той допълни, че в рамките на всеки дебат от състезанията отборите не избират сами позицията, която защитават. Тя може да е коренно различна от тяхното вътрешно убеждение, но те са длъжни да я защитават също толкова пламенно, колкото биха защитавали и собствените си възгледи. Това се прави с цел да възпита толерантност към чуждото мнение и гледна точка, без задължително да е нужно да са съгласни с тях.

На изминалото Европейско първенство по дебати присъстваха представители на над 70 университета, с участници от над 25 държави.

Още интересни детайли от разговора чуйте в звуковия файл. С Мартин Мавров разговаря Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30