За третото издание на фестивала „Сцени на Струма“ пред Радио София разказаха пианистката Надежда Малчева – артистичен директор на фестивала, и певицата Светлана Иванова.
Красива гледка от една малка сцена в с. Невестино, близо до Кадин мост, преди 3 години вдъхновява приятели от детството и съмишленици. Така се ражда идеята за фестивала „Сцени на Струма“. Третото издание на събитието ще стартира на 2 септември.
„Много сме щастливи, че увеличаваме броя на сцените, защото идеята на фестивала е те да се местят по поречието на р. Струма. За първи път ще имаме сцена и в София, тъй като Струма извира от Витоша“, споделят организаторите.
В София са предвидени 3 концерта, един от които е със Симфоничния оркестър на гр. Видин, който ще съпътства „Сцени на Струма“ в 5 града.
Първият от поредицата концерти в столицата ще бъде камерен концерт на дуо „Саксофон“ на 5 септември от 19 часа в музея „Земята и хората“, програмата ще е класическа с двама гостуващи саксофонисти – Зия Бейлери, от албано-италиански произход, и Фолкер Кауфман от Германия.
Една от идеите на фестивала е да събира деца и възрастни, любители и професионалисти от различни държави, за да представи на публиката различни култури. В събитието участват и чужденци, които живеят в България.
Фестивалът ще се открие с концерт на деца от различни държави на 2 септември пред читалище „Братство“ в гр. Кюстендил. От 15 часа на същото място ще бъдат открити артистични работилници за деца, които искат да се занимават с изкуство, напълно безплатни за желаещите да участват в тях.
Певицата Светлана Иванова ще ръководи една от тях – музика с рисуване, съобщи арт директорът Надежда Малчева.
Комбинацията между професионалисти и любители на „Сцена за всички“ ще се проведе в първата фестивална вечер, ще даде възможност на любителите, които в повечето случаи са сред публиката, да покажат своите умения.
Необичайно събитие за фестивала е включената лекция на Иван Тихов – представител на Асоциация на средния бизнес в Германия, който ще говори за изкуство и бизнес. За първи път ще има ден (3.09.), посветен на различна държава.
„Тъй Струма извира в България, но се влива в Гърция, ние посветихме един ден на Република Гърция, чието посолство в София е патрон на фестивала“, посочи Надежда Малчева. Денят ще бъде обогатен с представяне на гръцката култура. Ще бъде изложена интересна експозиция в Пирговата кула, която е военна, датираща от 15-и век. Изложбата ще бъде представена от Димитрис Гудас, галерист и куратор на изложбата от гр. Драма. Пирговата кула се намира в центъра на Кюстендил в близост до джамията. Изложбата ще бъде открита в 11 часа от посланика на република Гърция Негово превъзходителство Алексиус Мариус Либеропулус.
Новост за фестивала са и прожекциите на наградени късометражни филми в гр. Драма. Прожекциите са безплатни.
В идея за обмяна на културите ще участват изпълнители от Китай, които ще изпълнят китайски арии и паралелно с това български песни и арии.
В програмата са добавени и градовете Радомир и Видин. Ще участват маестро Петър Димитров и „Симфониета Видин", които ще представят 5 концерта, началото е вторник, 5 септември, ще бъде представени романтична програма с много солисти – Марио Николов, Кристиана Луизу, Киара Николова, Марио Бобоцов, а певицата Светлана Иванова ще изпълни „Силата на съдбата“ на Джузепе Верди.
На 8 септеумври фестивалът ще бъде в гр. Радомир, на 9-и ще гостува в Аспровалта, Гърция.
Още за богатата програма на „Сцени на Струма“, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл. И вижте по-долу:
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..