Или Денят на Съединението – 6 септември, или Денят на Независимостта – 22-ри, трябва да е национален празник на България. Събитията на двете дати са от важната политическа история и са изцяло дело на българи.
Това изтъкна пред БНР-Радио София историкът Христо Христов, уредник в Националния исторически музей.
„На 3 март отбелязваме договор, който всъщност е подписан на 19 февруари (по стар стил). Всъщност този договор не беше претворен в реалността, остана лист хартия. И още – ако нямаше 20 април – избухването на Априлското въстание, щеше ли да се стигне до 3 март?“
Според Христов 24 май не е подходяща дата за национален празник, защото е от културната ни история и от друга страна не бива този ден да е споделен с други държави.
Историкът коментира, че парламентът в момента не може да вземе решение за смяна на датата. Той предлага министърът на културата да събере 50-60 най-изтъкнатите историци и музейни директори в комисия или на работна среща. Ако се стигне до консенсус, Народното събрание може само да го узакони.
Христо Христов най-подробно описа събитията отпреди 138 години и разказа за ролята на Тайния централен революционен комитет и Захари Стоянов, приобщените към делото български офицери в Пловдив (Данаил Николаев, Райчо Николов), политическите фигури в София и Велико Търново.
„Независимо от мненията, че може би е закъсняло, Съединението нямаше как да не се случи. Имало е едно мнение за него, имало е предложение то да стане в средата на месеца. Всичко протича бързо, почти безкръвно и с огромен успех. Русия се обявява против. Англия пък взема нашата страна – там решават, че моментът е удобен за откъсване на България от орбитата на руските интереси.“
Чуйте разговора с историка.
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..