Или Денят на Съединението – 6 септември, или Денят на Независимостта – 22-ри, трябва да е национален празник на България. Събитията на двете дати са от важната политическа история и са изцяло дело на българи.
Това изтъкна пред БНР-Радио София историкът Христо Христов, уредник в Националния исторически музей.
„На 3 март отбелязваме договор, който всъщност е подписан на 19 февруари (по стар стил). Всъщност този договор не беше претворен в реалността, остана лист хартия. И още – ако нямаше 20 април – избухването на Априлското въстание, щеше ли да се стигне до 3 март?“
Според Христов 24 май не е подходяща дата за национален празник, защото е от културната ни история и от друга страна не бива този ден да е споделен с други държави.
Историкът коментира, че парламентът в момента не може да вземе решение за смяна на датата. Той предлага министърът на културата да събере 50-60 най-изтъкнатите историци и музейни директори в комисия или на работна среща. Ако се стигне до консенсус, Народното събрание може само да го узакони.
Христо Христов най-подробно описа събитията отпреди 138 години и разказа за ролята на Тайния централен революционен комитет и Захари Стоянов, приобщените към делото български офицери в Пловдив (Данаил Николаев, Райчо Николов), политическите фигури в София и Велико Търново.
„Независимо от мненията, че може би е закъсняло, Съединението нямаше как да не се случи. Имало е едно мнение за него, имало е предложение то да стане в средата на месеца. Всичко протича бързо, почти безкръвно и с огромен успех. Русия се обявява против. Англия пък взема нашата страна – там решават, че моментът е удобен за откъсване на България от орбитата на руските интереси.“
Чуйте разговора с историка.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...