Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 1 юли 2024 година ваучерите за храна стават изцяло електронни

Снимка: БГНЕС

От 1 юли 2024 година ваучерите за храна ще бъдат изцяло електронни. Промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети със Закона за държавния бюджет за 2023 г., предвиждат преходен период от шест месеца считано от 1 януари догодина, в който ще могат да се предоставят и на хартия, както е в момента.

"Това беше една дългоочаквана промяна, която ще улесни и потребителите и работодателите", коментира в интервю за Радио София Таня Обущарова - главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.

„До момента работодателите всеки месец предоставят ваучерите за храна на хартия, тоест, това задължително трябва да се случва физически в офиса, но след пандемията от Covid 19 много хора предпочитат да работят от вкъщи, от разстояние и това нововъведение ще бъде улеснение за тях и работодателите“, поясни тя.

„Смятам, че това е една дългоочаквана промяна от всички потребители, тъй като това ще улесни употребата на ваучерите в търговските обекти, защото потребителите ще могат да проверяват валидността и наличността на ваучерите, както и в кои обекти могат да ги използват“, каза още Таня Обущарова.

По думите й в законодателството е предвидено ваучерите да бъдат както на физически носител - във вид на карта, така и виртуални. Това ще зависи от избора на всеки работодател, както и от технологиите, които операторите на ваучери ще предложат на пазара.

„Важно е да кажем, че ако се предоставят във вид на карта, това няма да бъде платежен инструмент, от който да могат да се теглят средства или да се прехвърлят към друга банка, а ще си остане социална придобивка. Чрез тези карти няма да може да се извършва теглене от банкомат. С ваучерите ще могат да бъдат закупувани само хранителни продукти, няма да могат да се купуват цигари и алкохол, както и няма да могат да се използват извън територията България. Ако придобивката е във вид на виртуален инструмент, най-вероятно ще представлява мобилно приложение на телефона на потребителите“, уточни тя и допълни, че месечната необлагаема сума, която работодателите могат да предоставят под формата на ваучери за храна остава до 200 лева.

„Очаква се дигитализацията на ваучерите да доведе до улеснение и в намаляването на административните разходи от страна на работодателите, тъй като няма да е необходимо те всеки месец да раздават тези ваучери, което по принцип е един значителен  вътрешен разход на ресурси във всяка една компания. В началото това може да доведе до по-голяма инвестиция, за да се оборудват служителите с карти или виртуални инструменти, но в дългосрочен план, това ще е по-скоро спестяване за работодателите. Единствено условие за работодателите е, служителите да бъдат наети на трудов договор и да нямат прилежащи на принудително изпълнение задължения към хазната“, подчерта Таня Обущарова.

Още подробности по темата чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15