Именитият ни цигулар Марио Хосен – артистичен директор на Международния музикален фестивал "Варненско лято", на който БНР е медиен партньор, за финалния модул на фестивала – Барок и не само:
"Снощният концерт бе вълнуващо преживяване - Бах и Шуман, срещата бе вдъхновяваща и за публиката. В последните дни на живота си Шуман е искал диалог с Бах и е написал допълнителна партия на най-космическото произведение на Бах. Това се изпълнява рядко, записваме с Пиеро Барбарески записваме цикъла сонати и партити в БНР.
Основната тенденция е да запознаем ценителите - тази вечер ще чуем полски барок, после - португалска ренесансова музика (понеделник) и И Солисти Венети (вторник). В последния ден на юни във Варна посланиците извършиха ритуал за символично предаване на Председателството на ЕС, последван от музика - Виенски камерен оркестър, Варненски оркестър и Сборен хор - да бъдем обединени. Изключително интересни произведения, богатството на европейската музикална традиция ни помага да се опознаваме взаимно.
Иберийският полуостров бе на фокус в симпозиума - интересно бе да се запознаем с 26 ренесансови композитори, какъв конгломерат от култури! Няколко дни ни гостуваха президентите на европейските национални асоциации, които се занимават с фестивалните политики на държавите си. Видяхме в човешка среда различни подходи. Фестивалът е обединяващата връзка между любопитството и да се чувстват у дома си с музиката.
Готови сме с програмата за 2024, работим активно и за 25 и 26, когато е стогодишнината на фестивала. Догодина лайтмотивът е изкуството на дунавските държави - и фестивала, и в симпозиума.
Една от мечтите е да има многофункционална нова концертна зала, където да свирят големи оркестри. България има нужда от такива зали. Неслучайно културните храмове, са достойнството на всеки европейски град. Изкуството е най-голямото съкровище на Европа."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..