"На първия учебен ден ще обявим и най-новия елемент на фестивала, който е укулеле за деца, за най-малките ни фенове. И ще го води именно Ани Лилова от група "Звездолет", отбеляза Гичев.
Той поясни, че Хаваи се води кето родината на този инструмент, но произходът му е португалски. Самото укулеле представлява малка китарка с 4 струни. В тазгодишната програма на фестивала джаз музиката е доста застъпена. Кулминацията на цялото събитие е вечерният концерт, на който са поканени професионални музиканти като Мирослав Иванов, който в трио ще представи своята авторска музика. Той ще свири с Радослав Славчев и Николай Тошев. Освен това участие ще имат Вилизар Гичев с Яница Станчева и Красимир Зафиров. Фестивалът ще завърши с изпълнения на Илин Илински с неговата група.
"Вече имаме петгодишна история, имаме някакъв опит. Опитваме се всяка година да развиваме все повече събитието, като добавяме нови компоненти към програмата. Друг много важен акцент е свободната сцена, където даваме възможност за изява на изцяло нови имена, някои от които продължават да изпълняват. Тази година организираме едно допълнително събитие с група, с която се запознахме точно по този начин в рамките на фестивала", отбеляза Лилова.
"Много важно е, че с укулеле започна нашата концертна дейност, но после се задълбочихме и решихме, че искаме да посветим основна част от времето си като цяло на музиката", каза Гичев.
На 15 септември от 19:00 ч. в градинката Кристал ще се състои стрийт концерт с Методи Николов и Ани Лилова, а на 16 септември също там ще гостува групата на свещеник Йордан. Тази година ще има и импровизиран укулеле магазин, като всеки, който реши ще може да закупи някой от основните модели. Ще бъде представено и българско укулеле произведено в Казанлък.
Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община, а всички мероприятия, част от програмата на UKE FEST, са с вход свободен.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..