Миналата седмица (на 12.9) бе открит още един музей в сградата на старото кметство, в което са запазени не само историите на отделни, макар и най-видни жители на града, а и думите на всеки, който има какво да разкаже в една минута. На откриването на музея, който беше и поредното улично веселие, толкова характерно за Тел Авив, присъставаха кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало. Използваха специалната благосклонност към преселниците от България на дългогодишния кмет Рон Холдаи за да го попитат за неговите спомени за Тел Авив:
Моята лична история е на кибуцник - роден и възпитаван в малко населено място с много точни правила на поведение, който попадна най-напред в прочутата гимназия Херцел, а след завършване на специалност история в Телавивския университет, оглавих гимназията. В тази сграда получих преди много години ключовете на града от своя предшественик, легендарния кмет Рони Мило. Още тогава, мечтаех да построим по-голямо кметство, а да превърнем тази сграда в нещо по-универсално: сбъднатите мечти на неговите жители.
Названието „Тел Авив“ идва от утопична история написана от Теодор Херцел, мечтаещ да види възстановената еврейска държава, в която да се съчетаят древна история и блестящо бъдеще. Тел (не само на иврит), означава хълм с археологически находки, а „авив“ е пролет. Преди по-малко от 140 години, големият и известен град е бил Яфо, а представители на 96 -те семейства, се събират сред пясъците на пустинята, недалеч от пристанището и са си направили лотария за парцели, на които да издигнат домовете си. В този град намират свое място и бягащите от Германия творци на Баухаус, заради който градът е обявен от ЮНЕСКО за съхранение на архитектурното наследство. Нещо повече, в дома на тогавашния кмет Дизингоф, са създали не друго, а… картинна галерия, като наемат изкуствовед да иде в Париж да събере творби (най-често дарения) от най-големите художници от началото на двайсети век: Пикасо, Модилияни, Шагал и др. Това е основата на сегашният телавивския Музей на изкуствата.
Този изникващ направо върху пясъците град става седалище на знаменитата сега Израелска филхармония, в която в началото са свирили много от бягащите от настъпващия фашизъм в Германия музиканти и чийто първи концерт дирижира знаменитият Тосканини. Тук за пръв път в Израел излиза на сцената прекрасната актриса Хана Рубина, която пресъздава в бъдещия народен театър „ Абима“ образа на омагьосаната девойка от първата класическа израелска пиеса „Дибук“. В този град е обявена независимостта на Израел през 1948 г. Това са само малка част от историите, които ще бъдат запазени в новия музей. Не по-малко ценни са личните разкази на всеки един от тези, които са градили, работили, търгували, творили и продължават да създават иновации, изкуства, дипломация, благотворителност и всичко друго.
Без да е столица на страната, Тел Авив винаги е бил и ще бъде столица на икономиката, високите технологии, културата, спорта, образованието. И най-важното - Тел Авив е ярък маяк на демокрацията. Музеят е хранилище на всички разкази на неговите жители, разкази на всякакви езици, жанрове, дължина на повествуването, теми и сюжети. Те са написани, нарисувани, заснети, изпяти. И тази сбирка ще расте. Тел Авив е и столица на сбъднатите, считани за неизпълними приказни мечти, на тези, които са го населявали, живеят днес в него или мечтаят да се заселят тук. И това е техният музей."
Всевъзможни дигитални средства, интерактивни стени разказват за минали и настоящи случки, а и провокират посетителите сами да се включат в обогатяването на музея със снимки, вещи, спомени – на свои близки, а и лични. На най-горния етаж е място, където творци могат да покажат своите произведения, независимо дали става въпрос за дизайн на мъжки ризи или за дигитални пърформанси, кулинарни шедьоври или изсвирени впечатления.
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..