Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 26 септември в галерия "Средец" от 18 часа

Изложба ще представи изявени творби на победители в четвърти Национален конкурс за графика - класически техники

Снимка: Галерия "Средец"

На 26 септември в Галерия "Средец" ще се открие изложба, на която ще бъдат представени победителите от четвърти Национален конкурс за графика – класически техники.

Националният конкурс се провежда на всеки две години и има за цел да представи, популяризира и стимулира български автори до 40-годишна възраст, работещи с класически графични техники. 

Конкурсът е разделен на 2 категории - творби на ученици до 18 годишна възраст и на творци от 19 до 39-годишна възраст. Организатори са сдружение "Култура, спорт и здраве МЛ" и галерия "Графикарт" в лицето на изявения български график Людмил Георгиев, под патронажа на Министерството на културата и със съдействието на галерия "Средец".

 В предаването "Радиокафе" повече за мащабното събитие разказа самият Людмил Георгиев.

"Всичко опира до желание и до един приятелски колектив, винаги готов да съдейства, за да могат нещата да бъдат физически и логистично свършени. Защото работата не е само за един човек, винаги са нужни съмишленици, а ние имаме желание, съмишленици и средства, затова се насочихме към графичния кръг на галерия "Графикарт", тъй като сме много тясно свързани с графиката, тя е нашата любов и затова сме с насоченост към младежите, които се занимават с тази трудна професия", сподели Георгиев.


Една подобна изява цели да ги стимулира, селектира и да се уверят, че да се занимават с графика не е чак толкова безсмислено, както се установява напоследък, уточни той.

"Идеята на конкурса, от създаването му преди 8 години беше не само да популяризираме българското съвременно графично изкуство, но и да стимулираме младите автори в работата им с класически графични техники. Фактът, че и тази година получихме над 50 заявки за участие и от тях определихме почти половината за финалисти е доказателство, че все повече артисти виждат своето бъдеще в класическата графика", отбеляза той и допълни:

"Творбите, които разгледахме с журито показват силното личностно присъствие на художниците и различната им интерпретация на заобикалящата ни действителност."

Тази година има широко разнообразие на използваните техники, има няколко интересни цветни литографии, а за първи път в конкурса участва и графична инсталация.

У нас не са много хората, които се занимават с графика, това е една специалност, която е много трудоемка и неблагодарна най-вече като пазар, твърди графикът.

"В България хартията не се уважава, мога да го кажа най-категорично и поради тази причина хората, занимаващи се с графика не са много. Ако стесним възрастовата граница съвсем ще намалим желаещите да участват", посочи той.

"За мен, приятна изненада са учениците, които проявиха сериозен интерес към конкурса и показаха, че не бива да подценяваме таланта на най-младото поколение творци в България и че не се страхуват да творят в област, която губи своята популярност като класическата графика, но която е основополагаща за всички направления в изкуството. Още повече, че използването на класическите графични техники не е лесна работа и се изисква смелост, упоритост и много търпение, за да достигнеш до крайния резултат на творбата", казва графикът Людмил Георгиев, инициатор на конкурса.


Първите трима победители сред учениците от приложните училища от цялата страна, които се борят за награда ще получат годишни стипендии осигурени от Министерството на културата. Стипендиите се предоставят при условията и по реда на "Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби". За втората категория участници от 19 до 39 г. възраст наградите са парични - първа награда – 2000 лв., втора награда – 1000 лв., трета награда – 700 лв. Първа награда е съпроводена и с бронзова пластика, дело на скулпторката Лора Пармакова.

Финалистите на конкурса са 26, а победителите в Националния конкурс досега са: Иван Матеев, Зоран Мише, Васил Колев, Гергана Рахнева, Елия Иванова, Александър Лазарков, Никол Нешева (2021 г.)

"Нашата мисия е да възпитаваме, да показваме, също и и да съдействаме в избора на хората, които искат да закупят качествени творби", каза още Людмил Георгиев. 

Чуйте още  от разговора на  Големинова Лили в звуковия файл. 

Всички желаещи да видят селектираните творби могат да го направят от утре, 26 септември, до 12 октомври в галерия "Средец".

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Net Zero подлез за по-добра градска среда

Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..

публикувано на 17.02.25 в 10:36

За рушащ се подлез в столичния район "Триадица" сигнализират граждани

За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...

публикувано на 17.02.25 в 09:24

Валежите от сняг обхващат цялата страна, на много места ще са значителни

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 17.02.25 в 07:35
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03