Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 26 септември в галерия "Средец" от 18 часа

Изложба ще представи изявени творби на победители в четвърти Национален конкурс за графика - класически техники

Снимка: Галерия "Средец"

На 26 септември в Галерия "Средец" ще се открие изложба, на която ще бъдат представени победителите от четвърти Национален конкурс за графика – класически техники.

Националният конкурс се провежда на всеки две години и има за цел да представи, популяризира и стимулира български автори до 40-годишна възраст, работещи с класически графични техники. 

Конкурсът е разделен на 2 категории - творби на ученици до 18 годишна възраст и на творци от 19 до 39-годишна възраст. Организатори са сдружение "Култура, спорт и здраве МЛ" и галерия "Графикарт" в лицето на изявения български график Людмил Георгиев, под патронажа на Министерството на културата и със съдействието на галерия "Средец".

 В предаването "Радиокафе" повече за мащабното събитие разказа самият Людмил Георгиев.

"Всичко опира до желание и до един приятелски колектив, винаги готов да съдейства, за да могат нещата да бъдат физически и логистично свършени. Защото работата не е само за един човек, винаги са нужни съмишленици, а ние имаме желание, съмишленици и средства, затова се насочихме към графичния кръг на галерия "Графикарт", тъй като сме много тясно свързани с графиката, тя е нашата любов и затова сме с насоченост към младежите, които се занимават с тази трудна професия", сподели Георгиев.


Една подобна изява цели да ги стимулира, селектира и да се уверят, че да се занимават с графика не е чак толкова безсмислено, както се установява напоследък, уточни той.

"Идеята на конкурса, от създаването му преди 8 години беше не само да популяризираме българското съвременно графично изкуство, но и да стимулираме младите автори в работата им с класически графични техники. Фактът, че и тази година получихме над 50 заявки за участие и от тях определихме почти половината за финалисти е доказателство, че все повече артисти виждат своето бъдеще в класическата графика", отбеляза той и допълни:

"Творбите, които разгледахме с журито показват силното личностно присъствие на художниците и различната им интерпретация на заобикалящата ни действителност."

Тази година има широко разнообразие на използваните техники, има няколко интересни цветни литографии, а за първи път в конкурса участва и графична инсталация.

У нас не са много хората, които се занимават с графика, това е една специалност, която е много трудоемка и неблагодарна най-вече като пазар, твърди графикът.

"В България хартията не се уважава, мога да го кажа най-категорично и поради тази причина хората, занимаващи се с графика не са много. Ако стесним възрастовата граница съвсем ще намалим желаещите да участват", посочи той.

"За мен, приятна изненада са учениците, които проявиха сериозен интерес към конкурса и показаха, че не бива да подценяваме таланта на най-младото поколение творци в България и че не се страхуват да творят в област, която губи своята популярност като класическата графика, но която е основополагаща за всички направления в изкуството. Още повече, че използването на класическите графични техники не е лесна работа и се изисква смелост, упоритост и много търпение, за да достигнеш до крайния резултат на творбата", казва графикът Людмил Георгиев, инициатор на конкурса.


Първите трима победители сред учениците от приложните училища от цялата страна, които се борят за награда ще получат годишни стипендии осигурени от Министерството на културата. Стипендиите се предоставят при условията и по реда на "Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби". За втората категория участници от 19 до 39 г. възраст наградите са парични - първа награда – 2000 лв., втора награда – 1000 лв., трета награда – 700 лв. Първа награда е съпроводена и с бронзова пластика, дело на скулпторката Лора Пармакова.

Финалистите на конкурса са 26, а победителите в Националния конкурс досега са: Иван Матеев, Зоран Мише, Васил Колев, Гергана Рахнева, Елия Иванова, Александър Лазарков, Никол Нешева (2021 г.)

"Нашата мисия е да възпитаваме, да показваме, също и и да съдействаме в избора на хората, които искат да закупят качествени творби", каза още Людмил Георгиев. 

Чуйте още  от разговора на  Големинова Лили в звуковия файл. 

Всички желаещи да видят селектираните творби могат да го направят от утре, 26 септември, до 12 октомври в галерия "Средец".

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46