"За нас беше интересно това, което се случва в тези места, които са в близост до защитени територии и зони. Това са национални паркове, природни защитени местности и зони по "Натура 2000". Те предизвикаха любопитството ни с някои конфликти, които се появяваха от време на време. Спомням си референдума в Трън, където хората се обявиха срещу създаването или подновяването на златна мина, като един от аргументите беше опазването на природата и още повече, че там има две защитени зони по "Натура 2000". Искахме да видим как действа всичко това на място, като нарочно избрахме по-тихи места, а те тези, които предизвикват големия медиен шум - Пирин или Черноморието, защото те са много политизирани", отбеляза доц. Петров.
Той сподели, че понякога се появяват конфликти между групи от хора, които имат различни интереси. Понякога конфликтите са не само между ползватели на природата и природозащитници, които са най-честите, но може да са и вътре в селището, тъй като всеки по различен начин остойностява природата.
На 29 септември ще се проведе Европейска нощ на учените, а достъпът ще е свободен от 13:00 до 20:30 часа. Темата на тазгодишното събитие ще бъде "Адаптация на човечеството към околната среда и климатичните промени". Проектът е финансиран от Фонд "Научни изследвания", като ще продължи още 2-3 месеца, а предстои и издаването на книга.
"Основно участваме етнолози от Института за етнология и фолклористика, но имаме и един биолог. Няма как човек да се справи в дебрите на природата, винаги е много интересно и ние имаме това сътрудничество с биолози от 7-8 години. Те дават друг поглед, защото дори да гледаме една най-обикновена поляна, ние като етнолози виждаме едно нещо на нея, а ботаниците ни подсказват много други неща", сподели доц. Петров.
По думите му, когато е била създадена "Натура 2000" тя едва ли не е била мръсна дума, докато сега е един аргумент сред различни хора в различни селища, които протестират срещу създаването на производства, които се смята, че замърсяват околната среда.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..