Как гражданите участват в обществения живот на страната и как образованието влияe на гражданските процеси е акцент в дискусията с политолога Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“.
В предаването „Радиокафе“ гостуваха и Кристина Верославова и Камен Банковски от СРЕДА, за да разкажат повече за предстоящата инициатива „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ – тема на събитие организирано от СРЕДА - организация, която осигурява платформа за обективен диалог, където най-добрите умове могат да обменят мнения и да представят различни гледни точки. Те насърчават обективност, прозрачност и конструктивен диалог в българското общество, чрез дебати, събития по обществено важни теми.
“Образованието е една тема за която установихме, че човек не се замисля много често. В моя живот съм се замислял два пъти – когато съм кандидатствал за средно образование и в следващия момент - за образованието на детето си“, споделя Камен Банковски.
"По една или друга причина, хората могат да си кажат, че българското образование не ги интересува особено, но когато говорим за образование не можем да се абстрахираме от факта, че именно то произвежда хората, с които се обграждаме в тази страна и ако искаме да участваме по някакъв начин в бъдещето й, ще имаме взаимодействие с хора, произлезли от тази образователна система. Тя произвежда бъдещето ни и ние не сме имунизирани от това ефектите й какви са, когато си пращаме децата да учат в чужбина или когато самите ние отиваме да учим в чужбина", подчерта той.
„Имам собствен опит от това, което се случва в образованието, но в същото време не знам как учат децата. Аз нямах лаптоп в училище, нямахме презентации и мултимедии, нито таблети, нещата се случват много различно в момента, въпреки това показателите на образователната ни система отиват надолу“, каза още Банковски.
“Нашето събитие по темата „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ ще се случи на 1 октомври, понеделник, от 20.00 часа в "Топлоцентрала". Целта е да достигнем до по-голяма аудитория и публика, да подбудим гражданското й съзнание и въобще желанието да знаеш какво се случва, основна мисия на СРЕДА“, подчерта Кристина Верославова.
Политологът Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“, обясни, че преди 10 години той самият е бил част от ранобудните студенти, които са организирали окупацията на Софийския университет, заедно със световното движение „Окупирай“ – против едни ценности, в подкрепа на други.
Той анализира случилото се през тези години с гражданското участие, протестите и състоянието на демокрацията.
„Да започнем с това защо „новият преход“? Защото точно тази глобална социална активност от 2011 г. вследствие на световната икономическа криза, която прерасна в криза на представителната демокрация, даде възможност в България да започнат да се формират движения и граждански иницициативи, които да се борят за определени каузи и които станаха лаборатория за политически идеи. Тогава за първи път гражданинът като отделна единица в общоколективно действие излезе на преден план, дотогава политическите формации и синдикатите бяха тези, които движеха протестите в страната“, посочи Тачев и допълни:
„Тогава започна на практика новият преход, но това не е преход, трансформация на една политическа система в друга, а това е борба за качеството на демокрацията, борба за демократизиране на демокрацията, посланията, които бяха поставени на масата – отвъд тесните конюнктурни искания, да се даде повече възможност за гражданско участие.“
Тачев поясни, че в книгата си разглежда различни видове гражданско участие, а протестите са само генератор на възможности и идеи, които са свързани и с изграждане на гражданско образование, което според социолога, трябва да бъде залегнато много силно в средното училище, защото когато всеки млад човек знае какви права и възможности има да е активен участник в демокрацията, когато завърши училище и влезе в реалния живот, той ще знае как да използва тези инструменти и как да участва активно в обществения живот на страната.
Още аспекти от дискусията, чуйте в звуковия файл.
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..
Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена. Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години. Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..
Катастрофа блокира движението на трамваите по бул. "Възкресение" в участъка след бул. "Вардар", в посока центъра на София, съобщава БТА. Лек автомобил е катастрофирал на трамвайните релси. Три мотриси изчакват да бъде освободен пътят им. Мястото на инцидента е обезопасено от екип на "Пътна полиция".
Преди контузията Григор Димитров игра така все едно не е завършвал сезона - със същото настроение, темпо на игра, със същите удари. Много приятно ме изненада, защото за съжаление можем да кажем, че при Григор има една такава тенденция, като направи много силен сезон, на следващия нещата не се случват много добре за него. Това заяви спортният журналист..
Повече от 20 години Иван Андонов организира специална общностна сбирка на членове на националния клуб "Иване, Иване" в Кюстендил. Прави го на Ивановден по стар стил - 20 януари. Сдружението има близо 200 члена с името Иван(ка) – не само от цяла България, а и от Северна Македония, Сърбия, Украйна, каза пред пред БНР-Радио София Иван..