Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Елка Божкова:

Нека тревогата води до разрешаване на проблема, не да проваля важни цели

Д-р Елка Божкова
Снимка: Невена Николова

Кои са „модерните“ психични разстройства сред подрастващите, могат ли социалните мрежи да повлияят за поява на психично разстройства сред младите, нарастват ли разстройствата, свързани със стреса в ежедневието – по тези въпроси внесе яснота д-р Елка Божкова, клиничен психолог и психотерапевт към УБ „Александровска“. Тя участва в конференция на тема "Увеличаването на психичните разстройства при младите хора - мода или реалност“. 

Няма регистър или достатъчно надеждни статистики, с които да се установи дали съществува трайна тенденция за повишаване на психичните разстройства при младите хора, уточни пред БНР-Радио София специалистът. И е трудно да се отговори на този въпрос, защото се променят и класификациите,  в които се дефинират диагнозите, както и критериите, по които се поставят.

„За мен е интересен феномен, че има млади хора, които не учат и не работят. Задавала съм си въпроса дали това може да се случи поради леки психични проблеми и моето мнение е, че не е така. Според мен това е свързано с тежко психично разстройство. Вероятно процентът на тези хора се е увеличил наистина“, посочи тя. Наблюдава се по-късно порастване, по-късно съзряване, но има и конкретни прояви, и по-разпространени диагнози - например, разстройство с дефицит на внимание и хипер активност се наблюдава вече и при пълнолетни хора, а в предишни класификации тази диагноза се поставяше само на деца, допълни психологът.

Може би трябва да анализираме влиянието на интернет пространството и социалните медии.

Там човек вижда много информация, но много бързо преминава през нея, вижда само заглавията, не чете нищо задълбочено, което създава впечатление, че не можем да се концентрираме и да помним, посочи експертът. Тревожността да не изпуснем информация за нещата, които се случват.

“За мен е абсурдно, човек да вярва, че може да проследи всичко, просто няма начин, трябва да приемем, че не може да се случи“, каза д-р Елка Божкова.

По думите ѝ, съветът „Не се тревожи“ не може да подейства толкова бързо, когато човек е тревожен, добре е да изследва в дълбочина какво го тревожи, в някои случаи е добре да се изправим срещу страховете си, за да ги преодолеем и да не се травмираме.

  • Кои са най-честите психични разстройства и защо хората не успяват да ги уловят навреме?

Често срещани са паническите разстройства.
Всеки човек, когато е силно разтревожен за нещо, често не може да формулира и да каже какво го тревожи. Тогава усещаме симптоми в тялото си. Това може да се случи на всеки, но случването е проблем, когато проваля наши важни цели – не отиваме на интервю за работа, защото се опасяваме от провал, илюстрира психологът.

Тревогата трябва да води до разрешаване на проблема – ако се тревожа, че ще ме скъсат на изпит, това трябва да доведе до сядане и четене на учебния материал“, категорична е д-р Елка Божкова.

Още подробности  по темата за психичното здраве чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34
Иван Лечев

90 години БНР - музиката е полет

Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45