Изложбата “Послания“ бе открита на 14 септември в Национална галерия “Двореца“. Поводът – 120 години от рождението на Златю Бояджиев – едно от най-големите имена в българската живопис през 20 век.
Събеседници в „Радиокафе“ бяха кураторите Весела Радоева и Боряна Вълчанова.
Те припомниха и за по-ранна експозиция, в галерия „Средец“ – „Мелнишки цикъл“, от колекцията РИМ Благоевград, по повод юбилейната година на художника.
Златю Бояджиев прекарва в града няколко месеца, рисувайки забележителностите и околностите му.
„Двете изложби са много различни. Изложбата в галерия „Средец“ беше по-камерна, представяше 20 произведения, две от които ще могат да се видят и в „Послания“. В тази експозиция, подготвяна повече от година са включени над 70 живописни произведения и 3 рисунки, събрани от колекцията на почти всички музеи и галерии в страната“, поясниха кураторите и допълниха:
“Нашата задача беше изключително сложна – да подберем най-знаковите за него и най-интересните произведения и въпреки че изложбата е на двата етажа в „Двореца“, оказа се, че те са недостатъчни за тази вселена - Златю Бояджиев“.
Експозицията е разположена в 12 зали на два етажа и обхваща творческия път на художника от началото на 30-те до средата на 70-те години на миналия век.
„От самото начало смятахме, че не трябва и не можем да правим чисто хронологично подреждане, то не е достатъчно за Златю Бояджиев. В някои от залите има тематични връзки между произведенията", посочи Весела Радоева.
„Нито хронологията, нито ретроспекцията “работят“ при един такъв уникален творец, който независимо от различния език в произведенията си от 1951 г. и след това от 1953 до 1976 година, той всъщност по един и същи начин подхожда при пресъздаването на определени сцени, теми и определени сюжети", поясни тя и уточни, че точно това е подчертано в експозицията.
В изложбата е включен виртуален гид, който всеки посетител може да използва. Има и специален разказ за 19 произведения.
В специално обособена кино зала може да се види и документалният филм „101 портрета“, който разказва за живота на Златю Бояджиев.
Изложбата може да бъде видяна в галерия “Двореца“ до 7 януари 2024 година.
Тя се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, под патронажа на президента Румен Радев.
Още интересни акценти за нея, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..