Как се изграждат бъдещите млади велолидери? Едноименният проект и обучение ще стартира в София, на 14 и 15 октомври. Организатори са Фондация "СпоДари" и Националната спортна академия, с финансовата подкрепа на общинската програма "София-град на младите и активните".
В предаването „Радиокафе“ гостуваха Маргарита Петрова и Румяна Йотова, за да разкажат повече.
Хората имат нужда да се говори за добрите примери и практики - защо колелото е прекрасен начин за придвижване в градска среда.
Денят в сутрешните часове е натоварен още преди да стигнем до работното място - изисква време да намерим място за паркиране, да оставим колата, след това да се върнем и да продължим по пътя. Велосипедът тук се явява прекрасно превозно средство, което можем да използваме без проблем – да се придвижваме бързо, активно и да се поддържаме в добра форма, посочиха събеседничките.
Не бива да забравяме, че многото нещастни случаи по пътя, са в резултат на невнимание и от всички участващи в движението страни – шофьори, велосипедисти или пешеходци.
Програмата „Млади велолидери“ е насочена към единия тип участници, това са велосипедистите, цели се, чрез практически подходи да покажем как дадена ситуация може да се избегне, твърдят организаторите.
Зависи от нас, от нашата гражданска позиция, мотивация и желание, нещата да започват да се случват, да започнем да приобщаваме добрите примери, за които знаем от други държави, към собствената си среда, категорични са от фондация „СпоДари“
„Насочили сме се към тази група, защото вярваме, че тя има възможности да се развива и има какво да даде на малки и големи, това са хора между 2 поколения – по-младото и по-възрастното, могат да направят мост и да бъдат посланици на идеята, това са физически активни хора и вярваме, че са активни граждани“, обосновават се организаторите.
„Първият ден ще се запознаем с участниците – от какво имат нужда, какво ги мотивира и какво ги спира да карат колело, за да можем в бъдеще да фокусираме проблемите и да се насочим към добрите страни на колоезденето – активно движение, безплатен транспорт, екологичен, с повече велосипеди и по-малко коли – по-чист въздух. Фокус и към правилата, които трябва да се спазват“, казват организаторите на форума и допълват:
“Голямото ни желание е, лидерите които подготвим, да станат посланици сред своите връстници и впоследствие - обучители на по-млади участници. Нашата амбициозна цел е да обхванем дори децата в ранна възраст“, увериха събеседниците.
Чуйте още интересни аспекти по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..
“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката Фани Куцарова , която е част от триото, а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..