Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатно обучение за бежанците у нас

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com/bg/

Как се включват в учебния процес децата-бежанци и хората търсещи международна закрила?
 През последните години Регионалното управление на образованието (РУО) – София-град е насочило към образователната система на столицата над 1000 души бежанци или търсещи закрила у нас. Най-многобройната група от тях са децата. Сред данните обаче не се включени украинските бежанци, което значително би променило цифрите. Това разказа пред Радио София Станислав Георгиев, старши експерт по български език и литература в РУО София-град. Всеки чужденец, напуснал страната си и търсещ подкрепа в България може да получи безплатно обучение по български език, допълни той.

По думите на Георгиев обучението на бежанците се поема от държавния бюджет. Има разработена програма за преподаване на български език като чужд в училище, което е уникална практика за света, а на сайта на Министерството на образованието са качени много учебни помагала. "България доста се отличава от практиката в западноевропейските страни, където всички бежанци биват отделяни в специални групи и дори в цели училища, където ги занимават само и единствено с официалния език на съответната държава. И с малко математика и някакви игрови модели, които може би там вършат някаква работа за адаптация. В българското училище бежанецът и всеки един мигрант влиза направо в учебния процес", отбеляза Георгиев.

Той сподели, че когато се подаде заявление до началника на РУО София-град, се намира училище, което отговаря на възрастта и адресната регистрация на детето. Тогава училището, което приема този ученик, формира екип за подкрепа на личностното развитие. Провежда се интервю с бежанеца, на база на което се определя той в кой клас да бъде записан. "На практика имаме само специализирани училища, като тези, които са към Министерството на културата, които са по-специфични и там не е възможно всеки бежанец да влезе. Логично е в Музикалното училище да не е лесно да се приеме човек, който просто живее в района", каза Георгиев. Той посочи, че не се препоръчва обучението в онлайн среда, тъй като в електронна среда човек трудно може да се социализира. Според думите му няма официални сведения през годините да е имало конфликти между български и чуждестранни ученици.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Училище за надежда", в което детските мечти се сбъдват

На 1 ноември в кината тръгва филмът за едно необикновено училище, в което детските мечти се сбъдват. Идеята за "Училище за надежда" е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището в с. Русаля за деца в неравностойно положение, бившите актьори  Анимари Димитрова и Златко Златков . В него учат деца..

публикувано на 02.10.24 в 12:14

Информационният портал на Столичната община за изборите помага на софиянци

Информационният портал на Столичната община относно изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. и за частичен избор за кмет на кметство Лозен, Столична община, на 20 октомври 2024 г. и този път ще предостави цялата необходима информация за гласоподавателите. Той е създаден, за да осигури на столичани лесен достъп до всички ресурси и..

публикувано на 02.10.24 в 11:53

В ЦИК са получени над 30 хил. заявления за гласуване в чужбина

В Централна избирателна комисия (ЦИК) са получени 30 688 заявления за гласуване в чужбина. В сравнение с изборите на 9 юни са по-малко, коментира председателят на комисията Камелия Нейкова, цитирана от БТА. Всеки, който има право да гласува и се намира в чужбина, може да упражни правото си на вот срещу документ за самоличност. До 12 октомври е срокът..

публикувано на 02.10.24 в 11:23

Боряна Хаджиминчева-БОД, с първа самостоятелна изложба „Подир нишката“

На 1 октомври от 18.30 ч. в столичната галерия „Ателие 28“ Боряна Хаджиминчева - БОД, представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“, която включва 20 творби в областта на съвременната бродерия. Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с..

публикувано на 02.10.24 в 10:36

БДЖ търси 2000 нови служители

В следващите 3 години близо 1400 служители от системата на БДЖ ще са навършили пенсионна възраст, а след шест години – над 1800 от останалите. Средната възраст на работниците е около 52 години. Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на БДЖ, а ръководството й изпитва трудности да намери качествени служители. Това става ясно от справка за..

публикувано на 02.10.24 в 10:17
Университет по архитектура, строителство и геодезия

Увеличават се желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия

През последните години се увеличават желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Висшето училище е с дългогодишни традиции, а специалистите, които са завършили учебното заведение, са създали и все още създават огромна част от заобикалящата ни среда. Специалностите са традиционни, някои от тях с над 80-годишна..

публикувано на 02.10.24 в 09:23

Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София

Жена е в тежко състояние след голям пожар в центъра на София. Пламъците са избухнали в триетажна къща на улица "Св. св. Кирил и Методий".  Сигналът за стихията е подаден в 22:36 часа снощи, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ.  Пострадалата е скочила от третия етаж на сградата. Откарана е в "Пирогов".  Към мястото са изпратени три линейки...

публикувано на 02.10.24 в 08:55