Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатно обучение за бежанците у нас

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com/bg/

Как се включват в учебния процес децата-бежанци и хората търсещи международна закрила?
 През последните години Регионалното управление на образованието (РУО) – София-град е насочило към образователната система на столицата над 1000 души бежанци или търсещи закрила у нас. Най-многобройната група от тях са децата. Сред данните обаче не се включени украинските бежанци, което значително би променило цифрите. Това разказа пред Радио София Станислав Георгиев, старши експерт по български език и литература в РУО София-град. Всеки чужденец, напуснал страната си и търсещ подкрепа в България може да получи безплатно обучение по български език, допълни той.

По думите на Георгиев обучението на бежанците се поема от държавния бюджет. Има разработена програма за преподаване на български език като чужд в училище, което е уникална практика за света, а на сайта на Министерството на образованието са качени много учебни помагала. "България доста се отличава от практиката в западноевропейските страни, където всички бежанци биват отделяни в специални групи и дори в цели училища, където ги занимават само и единствено с официалния език на съответната държава. И с малко математика и някакви игрови модели, които може би там вършат някаква работа за адаптация. В българското училище бежанецът и всеки един мигрант влиза направо в учебния процес", отбеляза Георгиев.

Той сподели, че когато се подаде заявление до началника на РУО София-град, се намира училище, което отговаря на възрастта и адресната регистрация на детето. Тогава училището, което приема този ученик, формира екип за подкрепа на личностното развитие. Провежда се интервю с бежанеца, на база на което се определя той в кой клас да бъде записан. "На практика имаме само специализирани училища, като тези, които са към Министерството на културата, които са по-специфични и там не е възможно всеки бежанец да влезе. Логично е в Музикалното училище да не е лесно да се приеме човек, който просто живее в района", каза Георгиев. Той посочи, че не се препоръчва обучението в онлайн среда, тъй като в електронна среда човек трудно може да се социализира. Според думите му няма официални сведения през годините да е имало конфликти между български и чуждестранни ученици.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13