Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Green Smart Growth с трето издание

Снимка: Радио София

На 12 октомври 2023 г. за трети път ще се проведе националната конференция Green Smart Growth за малкия и средния бизнес. Фокусът на събитието ще бъде върху устойчивото развитие на малките и средните компании. Подробности разказа Красимира Георгиева, която е един от организаторите. По думите нашата икономика е твърде малка и за да може едно предприятие да порасне, българският пазар не му е достатъчен. То винаги под някаква форма се захваща във веригата на доставки на някои от големите международни компании.

"И тъй като при големите вече това е задължително, те започват да го изискват от своите доставчици. И така тези изисквания, които са свързани с технологична модернизация на дейността, с енергийна ефективност на дейността, те стигат до малките без да са им разписани някъде. Просто пазарът го изисква от тях, но за разлика от големите нямат достатъчен ресурс за да направят този преход толкова безболезнено", каза Георгиева. И допълни:

"Какво означава "зелен преход"? Зелен преход означава, аз като производител така да организирам дейността си, такива такива технологии да използвам, така, че да цапам по-малко, да имам по-малко отпадък, да успявам да връщам отпадъка обратно в производството. Само че това означава, аз да въвеждам модерни технологии. Тези модерни технологии не ги измислям аз, аз трябва да купя отнякъде, а това струва пари. Енергийната ефективност също струва пари."


Тя подчерта, че е важно да се знае кои финансови инструменти какви дейности финансират, за да може всяка една компания да си направи сметката от какво би могла да се възползва. Освен това каза, че има много частни и държавни организации, които се занимават със стартиращи компании. Когато обаче дадена компания трябва да се развива, бизнес отношенията изискват друга степен на зрялост.

"Забелязахме, че точно тук има един слаб момент, особено за българския пазар, който все пак е пазар от 30 години. Преди това не беше съвсем пазар. Насочихме се натам с идеята да събираме на едно място и консултанти и финансиращи институции, и държавни институции, които имат политика. За да можем да даваме събрана информация особено на малки компании, за финансови проекти, за финансови инструменти, за фондове, които могат да ги подпомогнат в развитието им, в разрастването, в това да станат по-големи и по-конкурентни", отбеляза Георгиева.  

Тя посочи, че до края на 2023 година ще стартират две процедури за иновации. Първата е за разработване на иновации с бюджет от 127 млн. лв., а втората е за внедряване на иновации. По нея малките компании ще могат да купуват технологии и оборудване, които ще модернизират и ще увеличат ефективността на дейността им. Бюджетът ще е от почти 300 млн. лв. и всяка една компания, чиито проект бъде одобрен може да получи от 50 хиляди до 800 хиляди лева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49