В Радио София гостува режисьорът Николай Василев, който е техен автор.
Числото 7 е много мистично и носещо тайни, а избраната селекция също съдържа елемента на тайната, отбеляза той.
„Филмите са за 7 артисти, които са чужденци, но живеят и работят в България. Седемте филма, представляват миниатюри от по десет минути. Искаме да разкажем тайната какво е да си чужденец, който твори в София и мисля, че се получиха много вълнуващи истории, миниатюрни портрети на самите артисти, заснети в различни житейски ситуации от ежедневието им в София, присъствието на софийските реалности, пречупено през съзнанието на хора, които носят различна култура от различни места на планетата“, поясни режисьорът.
Интересен факт е, че местата, от които идват творците са изключително разнообразни. Има човек от Перу – Пиеро Епифания – известен музикант, който прави изключително интересна музика тук, в България, като основно свири на кахон. Сценографът Рини Ямамура, завършила сценография в България, артисти от Пакистан, Холандия, балерина от Гърция, известният аниматор Дмитрий Ягодин, който е завършил „Анимация“ в НАТФИЗ.
Освен, че живеят в България, част от артистите са създали тук свои семейства.
Добре е да погледнем през външен поглед, за да преоткрием себе си, твърди режисьорът.
„Почти никой от тях не мърмори и не се оплаква от София“, твърди Ники Василев и допълва, че чрез тях самият той е открил интересни места, за които не е подозирал. В техните очи София добива цветна перспектива, която в рутината си не забелязваме", добави той.
По думите му, интересно е това, което те правят, защото са личности, които са богатство и подарък за София, с това, че са избрали да живеят и творят тук.
„Представихме тяхното изкуство, което е много интересно с това, че е вносно“, твърди Василев.
Какво още ще включва програмата на "Кино уикенд" тази събота, чуйте в разговора в звуковия файл. С режисьора Николай Василев разговаря Гергана Пейкова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...