Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечими ли са вестибуларните заболявания?

Снимка: Радио София

Световъртежът, замаяността и нестабилното равновесие са едни от най-честите оплаквания сред населението. Тяхната честота е над 30% при хората над 40 годишна възраст и нараства до 60-70 % след шестото десетилетие. Най-често търсим причините във времето, температурните разлики и атмосферното влияние, но дали обаче е така? Как да се справим с тези нарушения и да постигнем така желания баланс в живота разказа водещият отоневролог д-р Георги Савов.

"Това е сложна система, която регулира нашето усещане да не се чувстваме замаяни, да нямаме световъртеж, да пазим добро равновесие. Това е система, която включва зрението, тоест, ние трябва да имаме добро зрение, но не само добро зрение за да се чувстваме стабилни. Трябва да имаме добър тактилен усет, да усещаме добре дали стъпваме на твърдо и дали стъпваме на меко. Но и само това не е достатъчно, трябва да имаме добре работещ вестибуларен апарат, който улавя движенията на главата в пространството. Тази информация от тези три основни канала - зрение, вестибуларен апарат и тактилен усет се интегрира в мозъка, в малкия мозък и крайния мозък и затова ние се чувстваме добре", поясни той.

По думите му, когато има магнитни бури и промени в атмосферното налягане по-сензитивните хора имат оплаквания, като това не означава, че имат заболяване на вестибуларния апарат. Това по-скоро са функционални нарушения. При възрастните хора се наблюдават заболявания свързани с нестабилност, при които няма усещане за нестабилност и виене на свят, но там причините може да са много и най-различни.

"Като цяло по-често страдат жените, но има и едно такова положение, че някои вестибуларни заболявания са равно разпределени при мъже и жени, но мъжете по-рядко се оплакват и не стигат до лекаря. Затова и статистиките понякога се изкривяват", отбеляза д-р Савов. Той посочи, че остаряването води до дегенеративни проблеми във вътрешното ухо и мозъка. При хората с хронични заболявания и диабет се увреждат сетивните нерви на долните крайници, което при възрастните хора също е една от причините за нарушаване на баланса.

Световъртежът може да бъде както физиологично състояние, също така и индикатор за някакво заболяване, категоричен е специалистът. Той посъветва хората, които имат силен световъртеж, или пък състояния на замаяност, слабост в крайниците, двойно виждане и нестабилност да потърсят лекар.

"Нашият вестибуларен апарат е доста сложна структура. Дори все още се приема, че около 20-30% от неговата функция ние не бихме могли достоверно да я изследваме. Често се налага просто да се доверяваме на това, което ни разказва пациентът, но не винаги да можем да го обективизираме. В бъдеще все повече методи ще навлязат, така, че да можем да изследваме на 100% вестибуларната система и да знаем всяка нейна структура, когато е за сегната и да определим с каква тежест е засегната и как да я лекуваме", сподели д-р Савов.

Той подчерта, че вестибуларните заболявания колкото и да са тежки, в много от ситуациите се лекуват на сто процента и човек се възстановява напълно. Освен това каза, че през годините вестибуларната рехабилитация много е напреднала. Това са методи, чрез които с определени движения лекарите се опитват да възстановят нормалното състояние на вестибуларния апарат. Терапията освен, че е безопасна и щадяща има много добър ефект във времето.

А ето какво казаха и хората в анкетата на репортера на Радио София Златина Петкова:


Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"LaTiDa" представят новата си песен "Факт"

публикувано на 20.02.25 в 15:07

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“   е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..

публикувано на 20.02.25 в 14:13
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55