Той сподели, че има реставрационна индустрия, която се занимава с възстановяването на недвижими културни ценности. Това се прави на доста места в България, а в по-стари времена, преди политическите промени доста средства са се отделяли в тази насока. За архитектурните резервати като Копривщица, Котел, Жеравна, Стария Пловдив държавата е отделяла по 50-60 милиона долара годишно.
"След промените тези суми драстично намаляха. Допреди 7-8 години бяха 500 хиляди за всичките 40 хиляди сгради и археологически ценности. По принцип финансиране се прави и на сгради даже частна собственост, или на концесионери, или бизнес ползуватели, които могат да кандидатстват към НФ "Култура", отбеляза арх. Пеев.
Той добави, че за да се работи по опазването на такива сгради първо е нужно да се направи проект, една голяма част от който е изучаване на самата сграда. Ако зданието има културна стойност се прави и историческа справка. За правното опазване на недвижимите културни ценности отговаря Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерство на културата. Те реагират на сигнали, когато има действия, разрушаване или саморазрушаване на такива сгради, правят проверка и оттам нататък се прилагат санкции по Закона за културното наследство.
"Имайте предвид, че Законът за културното наследство допуска и привнасяне на съвременни елементи, които да са полезни за текущата функция на сградата. Могат да се направят модерни санитарни възли, прилично отопление или климатизация, но всичко това трябва да се прави малко по друг начин. Да не се вижда, да не нарушава запазените старинни елементи - интериори, тавани, фризове, корнизи, стенописи. Всичко това е хубаво да се пази и това се прави от проектант", посочи архл Пеев. Той добави, че за своеволно променяне на архитектурен паметник глобите са скочили и са от 30 до 50 хиляди лева.
"Трябва да кажа, че има и бонуси за добре направени реставрации. Първо, собствениците не плащат данък сгради, а след това ако се реставрира сградата по одобрен проект от Министерство на културата, след като мине комисия от министерството и се пусне в експлоатация, може срещу този документ да бъде приспадната тази сума от облагаемата данъчна ставка", каза арх. Пеев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са двама политолози - Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - "ДПС - Ново начало" няма да издига нито председател, нито заместник-председател..
По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..