Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомняме си за Апостол Карамитев по повод 100 години от рождението му

На 17 октомври се навършват 100 години от рождението на Апостол Карамитев. Името “Апостол“ удивително подхожда на големия български актьор – то е свързано с неговата мисия - актьорската, и действително може да бъде определен като един от апостолите в българския театър.

Приживе казва, че не мисли за старостта и не иска да остарява, че иска да умре млад, красив, весел и интересен. Такъв си отива от този свят, само на 50 години, оставяйки ярка диря след себе си с около 50 златни роли в театъра, запечатани в портрети, образи, снимки и рецензии, с 20 роли в киното и записите в Българското национално радио, които и до днес са съхранени в Златния фонд.

Месец преди да издъхне по време на снимки на филма „Сватбите на Йоан-Асен“ през 1973 година, гостува в предаване по БНР на 9 октомври. Разговорът е посветен на изкуството, с водещ Лиза Матева.

Карамитев говори за непрекъснатия диалог с публиката и за важността му за актьора. Споделя своя мироглед, говори за физическото и духовно раждане на човека, разкривайки с коя роля в пиесата “Години на странстване“ се “ражда“ като актьор.

Роден в Бургас, родителите му успяват да го запишат в италиански лицей, момчето бързо става звездата на лицея, където непрекъснато проявява актьорския си талант. След отбиването на военната си служба се премества в София да учи „Право“ но любовта му към театъра го насочва към Държавната театрална школа, която през 1948 г. става Висше театрално училище. Завършва „Актьорско майсторство“ при проф. Боян Дановски през 1951 г., но още през 1947-а дебютира в ролята на Сергей Левашов, от „Млада гвардия“ на Ал. Фадеев, В Народния театър играе заедно с Андрей Чапразов, Йордан Матев, Любомир Кабакчиев, Любомир Киселички, Спас Джонев, Маргарита Дупаринова, Мила Павлова, Славка Славова, Таня Масалитинова.

В звуковия файл ще чуете запис от 23 юни 1973 година при гостуването му в предаване на БНР по повод 25 години от създаването на Театралната академия. В предаването актьорът говори за своята преподавателска дейност в театралния институт.
Апостол Карамитев преподава във ВИТИЗ на Велко Кънев, Богдан Глишев, Иван Балсамаджиев, Искра Радева, Йосиф Сърчаджиев, Мадлен Чолакова, Филип Трифонов, Юри Ангелов и много други от най-талантливите ни актьори.

Може да чуете още от неговите послания към публиката и към поколенията. В разговор за миналото, настоящето и бъдещето, победите и пораженията и най-вече изводите от тях, в навечерието на своя 50-и юбилей, както и запис от едно от по-ранните му интервюта, в които говори за суетата в професията и за важните уроци, които е получил. Приятно слушане!

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54