Вече започна регистрация на участниците в 13-ото издание на конкурса "Наградите на БАИТ" за 2023 година, съобщи пред БНР-Радио София Весела Калъчева, изпълнителен директор на Българска aсоциация по информационни технологии (БАИТ).
Предвидени са 8 отличия в следните категории:
Седем от категориите на конкурса дават възможност в надпреварата да се включат ученици, студенти, журналисти, компании-разработчици на софтуер, компании - ползватели на софтуер, стартъпи, образователни институции и публични администрации (общински и държавни).
Наградата за специален принос се връчва по решение на журито, чрез вътрешни номинации, и за тази категория не се подават кандидатури.
В конкурса могат да участват компании, регистрирани в България по българското законодателство, български организации и институции, лица и екипи, работещи за тях.
Категория Образователна награда тази година търси да отличи компании, които активно си сътрудничат със средни училища по проекти като предоставят свои служители като помощник учители в училища и/или създали своя методика, учебна програма, курс за учители за практическо обучение в компаниите.
„ИТ кадрите не достигат не само за сектора, но и за сектори от икономиката, които са тръгнали по пътя на дигиталната трансформация, допълни Калъчева. Ние се учим непрекъснато, новостите вече са на всеки 3 месеца“, изтъкна Весела Калъчева.
Тя припомни, че Асоциацията е на 28 години и в нея членуват 100 компании, за които работят 16 600 висококвалифицирани ИКТ специалисти и генерират 4% от БВП на страната.
Кампанията и церемонията за 13-ото издание са със специалното участие на Христо Борисов, съосновател на Payhawk, първата българска компания-еднорог, оценена на 1 млрд. долара.
Регистрацията е безплатна и ще бъде отворена до 24.00 ч. на 15 декември 2023 г.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Държавен вестник обнародва промените в Закона за движение по пътищата, които ще влязат в сила 6 месеца след обнародването им през февруари 2026 г. С промените са предвидени и по-високи глоби за различни нарушения. Например ще влезе в сила засичането на средна скорост и при превишаване на скоростта с над 40 км/ч в населено място, глобата вече ще бъде..
Паркове, паметници, пазари, читалища и графити са само част от над 200 пъстри предложения за символ на квартала, предложени от гражданите на столицата от различните райони. Инициативата е на независимата платформа So Sofia и започна през месец май. Кварталите, които ще гласуват за избирането на своя символ към момента са "Младост", "Люлин",..
След 01.01.2026 т. предстои двойно обозначение на цените, но вече с основна валута в евро, а от 01.01.2027 г. цените ще бъдат обозначени вечесамо в евро. В момента задачата пред бизнеса е да актуализира софтуера на своите фискални устройства, за да могат да показват това двойно обозначение. След като стана ясно, че не може да бъде спазен срокът,..
На 18 юли беше регистриран първият случай на Западнонилска треска. Летните месеци - юли, август и септември, са пикът в броя на заболяванията, които комарите пренасят. “Вече сме в трите основни месеца - юли, август и септември, когато комарите са активни и да, това е заболяване, което се предава с обикновения за нас вид комари, най-широко..
В Контактния център на Община Самоков членовете на Доброволното формирование в града получиха от кмета Ангел Джоргов нова лична екипировка, съобщават от администрацията на общината. Обновеното оборудване включва защитни дрехи, каски, ботуши, маски срещу обгазяване, както и техника – резачки, обдухвачи, ранкови пожарогасители и инструменти,..
107. основно училище " Хан Крум " в столичния квартал "Лозенец" постоянно осъществява тясно сътрудничество с Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов", факултета по математика и информатика към СУ, както и Института по математика и информатика към БАН. Осигуряват се занимания на даровити ученици в школа по..
Три основни трамвайни линии в столицата от днес, 5 август, ще работят с удължено работно време. Това съобщават на официалната си страница от направление "Транспорт и градска мобилност" към Столичната община. До по-късни часове ще се движат превозни средства до кварталите Княжево, Манастирски ливади и Лозенец. Промените засягат трамвайни линии 5, 10..