Братислав Иванов, един от най-уважаваните познавачи на Япония, гостува в студиото ни с новата си книга за Япония в геополитически план:
"Обичта към природата, ценността на семейството - това свързва българите с японците. Япония често се асоциира с недотам добри неща от Втората световна война. Няма обаче признаци за неоимперски амбиции. Книгата започва от III-IV в. от създаването на първата държава, та до днес. Първите опити за контрол над територии е Корейския п-в, но след войната Япония няма никакви аспирация към Корея. На 16.12.22 е приета нова стратегия за национална сигурност на Япония, предвиждаща нанасяне на контраудари по чужда територия в случай на нападение. Иначе Конституцията силно ограничава военните действия, но сега се дава право на колективна самоотбрана и създаване на оръжия за контраудар.
Една страна се опознава с упорито изучаване на нейната история, култура, митология. Мнозина вярват и до днес, че династията е непрекъсната от Божествения внук, японците възприемат своята митология като своя история. Обстановката в Източноазиатския регион е много напрегната, има териториални спорове и с Корея, и с Китай, и с Русия. Документално, правото е на страната на Япония. В регионално отношение обаче, Япония не е първа сила, въпреки, че армията ѝ се класира на 4-5 място в света. Предатели на нацията в Япония няма. Японците определено са предани на родината и на императора, те казват, че всеки японец от раждането си, има неизплатим дълг към своята родина.
Технологичното развитие е водещо - във военен и в мирен аспект. Сега Япония има сериозна конкуренция в лицето на Китай и трябва да направи всичко възможно за своята сигурност. "Невъоръженият пацифизъм в реалността е покана към някой добре въоръжен съсед да нападне Япония" е казал първият премиер след войната. В Украйна Япония вижда себе си. "Лошият пример е заразителен", както казва един американски анализатор. Книгата оборва някои неверни писания, които се разпространяват в България, вкл. в списания, които претендират за научност. Има неверни твърдения и откровени измислици, появяват се статии за някакви "неоимперски амбиции". Когато пиша, забравям за личните си пристрастия, гарантирам за всяка дума, че е точна."
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..