Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За четено през социализма и днешния прочит на "комунизма" в България

Постерите от изложбата могат да се поръчат
Снимка: Софийска платформа

След последното показване като част от програмата на фестивал "Минало не минало" (до 15 октомври) в софийския комплекс „Гарнизонно стрелбище“,  изложбата "Четенето през социализма: ГДР и НРБ" продължава своя живот.

Постерите се поръчват от сайта на "Софийска платформа" и се получат от училища или други обществени институции. Така децата научават повече за времето на комунизма, с учителите търсят мостове към литературата, която четат или изучават в момента.

Това разказа пред пред БНР-Радио София Луиза Славкова, основател и изпълнителен директор на едноименната фондация.

Тя припомни, че експозицията е създадена от Федералната фондация за изследване на комунистическата диктатурата в Германия (ГДР), но е преведена и разширена с 4 пана за културната история на Народна република България (НРБ).

Немската фондация всяка година прави изложба с определен тематичен фокус от миналото. Към последния им проект са се включили и български партньори (Институт за изследване на близкото минало и Нов български университет).

Първото българско пано е посветено на списанията с комикси „Дъга“, друго разказва за дисидентите и дисидентската литература (Георги Марков, Радой Ралин) в България.

Луиза Славкова

"По времето на комунизма, ако човек иска да разбира и търси, се научава да чете между редовете. За мен една от основните причини за носталгията по онова време (преди Десети ноември) е непознаването му", отбеляза Славкова.

Всички постери имат и QR кодове, които водят към видеоинтервюта. Те са записани с участието на Христо Тодоров (той говори за Елиас Канети), проф. Пламен Дойнов (за цензурата в литературата), Димитър Димов от НБУ, Георги Господинов.

Луиза Славкова припомни и други проекти на фондацията, свързани с паметта на обществото за важни събития и процеси - "Истории от Белене", лятно училище „Защо ни е да помним?“ и други. Предвижда се и обучение на преподаватели догодина.

Тя изтъкна, че в училище тази материя вече е добре застъпена. Учениците научават повече за този период от българската история, но това не ги прави достатъчно критично настроени към комунизма.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • От "Софийска платформа" ще отбележат годишнината от 10 ноември 1989 г. и 10 г. от основаването на фондацията с комедийно стендъп шоу, наречено "Преди беше по-добре".
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Захов (вляво) и помагачите на курбана

Традиции има за всеки ден

Гостуваме на празника на софийския квартал Ботунец. В началото с нас е  Анета Кокоева - главен експерт в кметство Ботунец: "Отбелязохме 100 години на читалището, но нямаме сграда. Имало е културен дом за Кремиковци, пионерски дом. В читалището е имало духова група и певческа група, но за съжаление бабите си отиват една по една. Успяхме да..

публикувано на 23.06.24 в 10:31

Пианистката Даниела Минева - за съвременната музика с любов

В рецитала си тази вечер тя свири и цикъл етюди от Александра Фол Тази вечер в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ предстои изключително интересен клавирен рецитал на пианистката Даниела Минева, представящ автори като Оливие Месиен, Джонатан Харви, София Губайдулина и българската композиторка (и пианистка, и органистка)..

публикувано на 22.06.24 в 16:40
Лука Касъров

Историята оживява - Енциклопедистът Лука Касъров

Днес отиваме в Копривщица - възрожденското градче, дало и даващо на България светли умове и смели сърца.  Поводът е 170 години от рождението на автора на първата българска съвременна енциклопедия. Той се казва Лука Касъров. Разказите за неговите живот и дело са на екскурзоводите в Дирекция “Музеи” - град Копривщица. Ще чуете представяне на..

публикувано на 22.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Кварталът на артистите

Никол Вълчева е PR експерт в областта на театъра и съавтор на книгата “Бохемска София - истории от жълтите павета”: "."Кварталът на артистите е бил свидетел на живота на много артисти, но и писатели. Спираме се пред домовете на някои от актьорите от първата трупа на Народния театър. Голяма част от домовете са на артисти, които получават от държавата..

публикувано на 22.06.24 в 15:00
Елена Доксова-Рикарди

Адресите на любовта - Елена Доскова-Рикарди

Сопраното е първата българка, пяла с договор в Ла Скала Гласът на Елена Доксова-Рикарди “блести като острие на нож или гали като зефир”, според думите на критиците. Заради цветистата фраза, ясната дикция и огнения темперамент, прочутият диригент Артуро Тосканини настоява тя да бъде назначена в миланската Ла Скала. Годината е 1928. с договора,..

публикувано на 22.06.24 в 14:00

Съвсем различно преживяване

Лора Декова е създател на фестивала "На брега":  "Доста от прожекциите ни са на филми с екологическа насоченост. Но не са документални филми, които се гледат по телевизора. Прожекциите ни на Конна база Войнеговци почнаха от миналата година. Винаги е пълно, магическо е някакси.  Филмите създават много добро настроение, подбрани са за добър завършек на..

публикувано на 22.06.24 в 11:18
 Дима Настева, Иван Карастоянов, Диан Ставрев (вдясно)

Да бъдеш ясен и за незрящите

Дима Настева и Иван Карастоянов от Комиксилница (комикси за незрящи) говорят за адаптираните филми за незрящи. Третият гост е актьорът в тях Диан Ставрев: "След комиксите решихме да адаптираме и филми (Дима). Днес е премиерната прожекция. От 2017 досега са адаптирани 16 филма по европейска програма. Времеемко е, но не е трудно. Времето на филма,..

публикувано на 22.06.24 в 11:03