Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновациите си пробиват път в образованието

Снимка: Златина Петкова

На 24 и 25 ноември 2023 г. ще се състои Национална конференция с международно участие озаглавена "Умения за иновации в образованието". Тя е организирана от Центъра за творческо обучение. На нея ще бъде обсъдено как дигиталните технологии променят образователния процес, какво е новото поколение "дигитални" учители и силата да развиваш умения у учениците чрез технологии. Как в съвременния технологичен и динамично развиващ се свят се променя ролята на учителите в образованието и кои са важните умения, които трябват да притежават те и да развиват в днешните ученици. 
Подробности по темата разказаха Светлана Михайлова - образователен експерт с преподавателски опит от Центъра за творческо обучение и Надежда Коцева - специалист Програми за професионално развитие на учители от екипа на Център за творческо обучение.

По думите им обществените очаквания към учителите и цялата система са огромни. Това е така, защото образованието е неразривно свързано с обществото, културата и начина на живот като цяло и социалният елемент на образованието не неоспорим.

"Учителите винаги са били човекът в класната стая, този, който внася най-вече човешкото. През годините, ако се върнем назад във времето на Възраждането, той е бил носителят на познанието, на информацията, на погледа към света. В последствие това естествено се променя с появата на много материали, а след това естествено и с дигитални материали. Това, което ще ни предизвика съвсем в скоро време и дебатът се надига е, например свързано с внедряване на изкуствен интелект, или многото технологии, които навлизат в образованието. Най-фундаменталното, което със сигурност ще остане, това е човекът, човешкото и неговата способност да изпитва емоции и да преживява чувства", отбеляза Михайлова.

Коцева добави, че преподавателите непрекъснато трябва да придобиват нови умения, за да са в крак с тенденциите в образованието. Това е един процес, който не бива да спира и учителят трябва да бъде преди всичко будител в класната стая. Според думите им технологиите, когато са добре осмислени могат да намерят място така, че да бъдат по-близо до възприятията на децата и да ги провокират да работят по друг начин, който е различен от традиционния.

Михайлова посочи, че крайна възраст за прибавяне на още знания и умения на учителите няма:

"Ако трябва да откроя някаква рецепта за успех, за мен тя съдържа два основни елемента. Първият е любопитството и желанието да пробваш нещо ново. Второто е или да се отдадеш, или да не вземаш толкова на сериозно страха да се провалиш. Да опиташ и евентуално да приемеш, че можеш да се провалиш. Мисля, че тази рецепта е валидна както за учителите, така и за процесите в класната стая. Защото и технологията и изкуствения интелект, и каквото и да сложим на полето на образованието, човешките емоции ще са там. Това ще ни различава от дигиталността напред във времето и ще слага мост между технологията и хуманното."

Според думите им средното образование в България по степен на използване на дигитални решения на Google е извървяло много дълъг път. България има много сериозно място на образователната карта в света за развита екосистема на "Google-училища". Има такива учебни заведения, които работят активно от 2016 година. Освен това у нас има 16 училища, които са разпознати от компанията и в които има много висока степен на дигитализирани процеси. Това са т. нар. "Google-референтни училища", а техният профил е всякакъв и те са в различни населени места.

Националната конференция с международно участие ще събере над 250 гости, сред които директори, учители, заместник-директори, както и образователни експерти от цялата страна. Целта на конференцията е да създаде място за диалог и обмен на добри практики, които са необходими за развитието на уменията на учителите да могат да използват различни подходи, технологии и иновативни методи в своята практика. Ще бъдат засегнати темата за STEM в образованието и игровия подход "учене чрез преживяване". Сред специалните гости са министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, представители на Google и др.

Фокусът върху панелните дискусии ще бъде във втория ден, в който ще се включат представители на общини, директори и учители от различни български градове. Подробна информация за участие има на сайта на Центъра за творческо обучение.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от пиесата

"Форум", 07.11.24: В постановката на Малкович българите са по-скоро готините образи

Джон Малкович е голям авторитет в световната култура. Имал съм проблеми с ръководството на Народния театър, но сега то прави нещо много добро - привличането на артиста като постановчик. Това каза един от коментаторите в днешния "Форум". Протестите по повод пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу Манол Глишев и Тодор Терзиев..

публикувано на 07.11.24 в 18:15

Община Самоков иска да плаща за снегопочистване, но да има добър сезон

В Община Самоков са готови и предпочитат да дадат повече пари за снегопочистване тази зима, отколкото само да се надяват на сняг. Много хора се хранят от туристическия сезон в студените месеци. Това изтъкна пред БНР-Радио София кметът на общината инж. Ангел Джоргов . Вчера той беше домакин на заседанието на Областния щаб за защита при бедствия..

публикувано на 07.11.24 в 17:20

300 машини ще чистят София тази зима

Тази зима 7 фирми са в готовност да почистват София от снега, стана ясно при проверка на столичния кмет Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. Те съобщиха, че урбанизираната територия на града, общинските пътища, Южната дъга на околовръстното и пътя към планината Витоша ще чистят от 300 машини. По думите им,..

публикувано на 07.11.24 в 17:02

Да достигнеш мечтата си в "Обиколката на Анапурна" на 5416 метра надморска височина

Пътешествениците Албена и Павел Благеви са българско семейство учени,  което над 30 години живее в Съединените щати. Там съпрузите правят своята професионална кариера.  И двамата са с регистрирани научни патенти. Въпреки че са изключително щастливи със своите деца и внуци, те не се примиряват със спокойствието и пенсионерското ежедневие –..

публикувано на 07.11.24 в 16:37

Калина Бояджиева, WWF: Заплахите за околната среда не са кино, а реалност

Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието. От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки живот са изгубени 73% от дивите животни. (Данните са от доклада „Жива планета“, публикуван през октомври..

публикувано на 07.11.24 в 16:10
Преценка ще се иска не само за такива сгради, а и за малки

КАБ: Преценка за ОВОС за всички инвестиционни проекти е ненужна тежест, няма го никъде по света

Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) .  Документът на..

публикувано на 07.11.24 в 15:14

Отбелязваме 190 години от рождението на Любен Каравелов

В Копривщица днес се провежда Националната научна конференция "С перо и меч за свобода и независимост", посветена на 190 години от рождението на Любен Каравелов. Гостите на населеното място биват посрещани от „Хубава си, моя горо“ в изпълнение на Духовия оркестър към средното училище в града, което също носи името на Любен Каравелов. На..

публикувано на 07.11.24 в 14:54