Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да сътворим много надежда на света

Резултатите от кръглата маса на 4-5 ноември в София, организирана от Ротари клуб и посветена на демографската криза,  представени от Христо Михайловски, дистрикт гуверньор на Ротари за България:

"Ротари е НПО, в света е от 1905 и голяма част от ротарианците пишат хартата на ООН. Това е и най-голямото НПО, част от ООН. Ротари успява да привлече и дари около 4,5 милиарда долара за лечението на полиомиелита. Неслучайно темата ни тази година е да сътворим много надежда на света. В България сме основани в 1933, основателят му е един от подписалите писмото за спасяване на българските евреи. Едни от първите ротарианци е и кметът инж.Иван Иванов. Друг известен член е арх.Иван Васильов, негови са БНБ, Народна библиотека, възстановява Света Неделя.

Всяка година президентът на Ротари предлага тема - тазгодишната е с три подтеми, включително да привлечем младите и за менталното здраве. Тук обърнахме внимание на демографската криза, въпреки, че проблемът не е нов. Като ротарианци да направим нови проекти. Но проектите са с приемственост.

Абсолютно осъждаме аресията на Русия, терористичната атака на Хамас, нашата цел е мир и без него не можем да помагаме на света както искаме. В обстановка като сегашната, млади хора са несигурни. Затова се правят и проекти за менталното здраве. В Ротари имаме много силни експерти във всички области. Членовете ни са в основата на изграждането на България като водеща страна в Европа в края на 30-те - БВП на глава от населението сме били сравними с Италия.

Не работим сами, Ротари е едно семейство в целия свят. С помощта на приятели по света сме подпомагали болници, детски градини, домове за сираци, както и деца, участници в конкурси и олимпиади, също и музиканти.

На кръглата маса поканихме г-н Аб Клинк, бивш министър на здравеопазването на Нидерландия, където по негово време е направена реформата в здравеопазването. Нидерландия, която към 2005 е почти на наше ниво, сега е с една от най-добрите здравни системи в Европа и в света. Сега ще напишем стъпките, които ни сподели нидерландския ни гост, ще ги дадем на администрация, медии, общественост. Намалили са с 15% разходите, но са го направили много по-ефективно. С намаляването на разходите по отделна пътека са направили връзката лекар-пациент по-ефективна. Лекарят обсъжда с пациента лечението. Ключовата дума бе конкуренция. Но и иновации, технологично развитие.

Друга тема, неприятна и шокираща е, че въпреки, че природната ни даденост е в двайсетицата, но се обезлюдяваме. Ако не се обърне внимание на този проблем, бъдещето не е розово. Но другото важно нещо е образованието, реформата в системата и неформалното образование. Трябва да се отделят младите от нездравословния живот. Колкото до раждаемостта, това е световна тенденция. При нас сме на средноевропейско ниво."
По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00