В изложбата е представен актуализиран исторически музеен разказ, който е съобразен със съвременното състояние на историческата наука. В експозицията са използвани интерактивни елементи и дигитални технологии. Фокусът е поставен в дълбоките стопански, социални, духовни и политически промени от епохата на Българското възраждане.
Пред Радио София ръководителят на отдел "История на България през Възраждането" към НИМ д-р Михаил Симов сподели, че обновяването на експозицията става възможно с помощта на НФ „Култура“.
„Новото е, че се връща този период в отредената за него зала (№4), тъй като тя в продължение на почти 10 години беше заета с две временни изложби. Сега отново се възвръща статуквото, както си е планирано в музея – тази зала да бъде посветена на този период. Посетителите ще могат да видят един доста обновен и обогатен експозиционен разказ“, каза д-р Михаил Симов.
По думите му, освен традиционното представяне на експонати във витрини, изложбата включва и дигитални и недигитални интерактивни елементи. Това са неща, които могат да се пипат и отварят от посетителите.
„Ще покажем и някои наскоро инвертирани експонати от периода, които за първи път се включват в постоянна експозиция. Замисълът на тази експозиция е да представи един цялостен разказ. Тя не е изградена на принципа няколко забележителни, уникални експонати и около тях изградена история. Това е един цялостен разказ, към който допълват както експонатите, така и илюстративните текстови материали към тях, дигиталните елементи. Всичко това създава цялостния разказ за историята на българските земи през тази епоха“, добави д-р Михаил Симов.
Той уточни, че в експозицията има уникални експонати, които могат да се видят само в Националния исторически музей. Сред тях са Митрата на Охридските архиепископи, добре известният дискос, изработен от Чипровски майстори за Бачковския манастир, лични вещи на български революционери и възрожденци, както и ръкопис на свещения Коран от 14 век.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..