Нов кулинарен обмен за млади български шеф готвачи с големи ресторанти по света.
Повече разказаха в предаването "Радиокафе" - Йоана Милева – директор на кулинарна академия и Владислав Пенов.
През последните години шеф готвачите се наложиха като новите звезди, за което допринасят и медиите.
Той се занимава с кулинария от 16 години и определя това като свое призвание, харесва му креативността в професията и това, че има шанса да вдъхновява и радва хората.
От следващата година страната ни е поканена да стане част от международно кулинарно сдружение с 50-годишна история.
"В него членуват повече от 390 водещи кулинари готвачи и ресторантьори от над 15 европейски държави и над 190 звезди носители на наградата "Мишлен".
Събитието по повод юбилея на организацията ще се състои през април 2024 година в Париж, където България е поканена да открие свой собствен щанд с участие на водещи наши ресторантьори и земеделски производители, които ще покажат типичните за страната ни продукти, със съдействието на българското министерство на туризма.
"Имаме огромен шанс чрез тази асоциация да излезем от образа си на държава, която е известна с алкохолния си туризъм. Да покажем, че и у нас има висша кулинария и вече съществува кулинарна култура в българското общество", посочи Йоана Милева.
Кулинарната академия партнира с Международната асоциация в направление стажове на курсистите.
Международната кулинарна асоциация представлява не просто каталог от ресторанти, а жива общност, много сплотена, разказа още тя.
Още интересни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..