Организацията започва работа през 2005 г., с една мечта - да осигури по-добър живот на децата в институциите. Личности от различни сфери на обществения живот подкрепят фондацията през годините, а целта е една - подобряване на качеството на живот на деца и младежи в неравностойно положение.
В центровете на фондация “Сийдър” вече 18 години, дом намират деца и младежи с интелектуални затруднения, както и такива, живеещи извън семействата си.
Пред Радио София Александрина Димитрова - изпълнителен директор на фондацията сподели, че работят в две направления.
„Осигуряваме 24-часова грижа на деца и младежи, които по различни причини не могат да живеят със семействата си. Другото направление е да подкрепяме млади хора с интелектуални увреждания и техните семейства. През годините разбрахме, че е изключително важно да създадем близка до семейната среда за тези деца и младежи, които за съжаление, не могат да живеят със своите родилите и близки, но също така осъзнахме, че също толкова важно е да помагаме на тези семейства, които все пак са си казали „да, аз мога да се справя, аз ще се грижа за моето дете“, но когато детето порасне, то остава на практика, без никаква подкрепа“, обясни Александрина Димитрова.
Често децата, които попадат в центровете на фондацията са изпаднали в трудни ситуации, в които физическото и емоционалното им оцеляване е било застрашено. Във фондацията те получават подкрепа и грижи. Различни терапевти са в помощ на младежите да се справят с живота си и да бъдат по-самостоятелни.
Днес фондацията управлява 9 социални услуги и осигурява над 11 000 часа годишно специализирана терапия на деца и младежи.
„Имаме 8 центъра, с близо 60 деца и младежи в момента. Бройката се променя, тъй като децата порастват и напускат центъра, но пък идват нови. Друга част се настаняват при нас по спешност, в случаи, в които има насилие в семейството или деца, които са били осиновени, но по различни причини са оставени след това, деца, които са били в приемно семейство, но в един момент приемното семейство не може повече да полага грижи и се отказва, тогава те отново попадат при нас“, каза Александрина Димитрова.
Тя сподели, че децата отиват при тях обезверени, смятайки че отново ще бъдат изоставени. Димитрова сподели, че много трудно се изгражда доверие с младежите, така че да започнат да имат самочувствие.
Фондацията набира дарения целогодишно и всеки може да се включи.
За 18 поредна година, на 11 ноември те ще проведат своя благотворителен бал, с близо 200 гости, с който ще помогнат децата и младежите в центровете на фондацията да живеят добре.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...