Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът драматург и режисьор Олег Ковачев с нова книга - "Сънища и срещи"

Снимка: Кирчо Стоичков

Олег Ковачев  - режисьор, оператор, сценарист и актьор, представи новата си творба "Сънища и срещи". След "Седем детски пиеси" това е втората му книга.

Интересни истории за срещите на автора с едни от най-популярните български творци: Апостол Карамитев, Георги Георгиев - Гец, Григор Вачков, Въло Радев, Георги Данаилов, Никола Рударов, Иван Иванов... И разбира се, Георги Аспарухов - Гунди.

Олег разказва и смешни случки от живота си, написани с много чувство за хумор - "едни истински, други почти, а трети сънувани, които не бих могъл да забравя."

А от текста, поместен на задната обложка разбираме с колко човешка емоция е написана тази книга:

"Така и не успях да избягам от образа на малкия Ваньо от "Рицар без броня". А вече и не искам. Този и следващите филми, в които участвах ме срещнаха с творци, които иначе не бих познавал така отблизо. И насочиха живота ми по един вълнуващ път. Артист, оператор, сценарист, драматург и режисьор. Написах много пиеси за деца, а сега и тази книга със спомени и разкази. Обаче не се взимам на сериозно, защото детето в мен ме следи отблизо и ми нашепва да не остарявам. Благодаря ти, Ваньо!"

Тук с тъга отбелязваме факта, че на тази дата преди 50 години, през 1973 година ни напусна обичаният актьор Апостол Карамитев.

"Преди 50 години бях в Елхово войник и метях плаца, когато по радиото съобщиха тази ужасна вест", разкрива Ковачев, споменавайки за кино панорамата посветена на Апостол Карамитев в кино "Влайкова", която завършва днес с филма "Двама под небето" от 18:30 часа", каза той.

"Пуснахме 8 негови филма в които той играе главна роли. Още веднъж всички видяхме какъв артист беше Апостол и колко много загуби българското изкуство, защото само си представете още колко роли би направил той – в киното, в театъра, а и тъкмо беше започнал да режисира пиеси", изтъкна Олег Ковачев. И допълни: "Изкуството загуби много, а ние спечелихме една легенда."

Апостол Карамитев е част и от новата книга на Олег Ковачев "Сънища и срещи":

"Тази книга е изпълнена със спомени и срещи с големи българи, за което съм благодарен на съдбата, един от тях е Апостол, но има и много други, които са незабравими и неповторими. Някои ги нарекох сънища, но те са, как да кажа, понякога наяве човек сънува много по-добре. Много сънища, които съм имал наяве, посред бял ден, съм ги записал."

Още в предговора на книгата, с шеговит тон авторът приканва читателят да влезе в събитията: 

"Но и да бъде предупреден, че ще има и тъжни неща вътре, защото мозайката на един човешки живот е събрана от тъжни и весели случки."

По думите му книгата не е записана спонтанно, а спомените и случките са записвани години наред.

"Всичките тези хора изникват в съзнанието ми и аз си спомням и записвам нещо, което ме е впечатлило при срещите с тях – как са се държали, как са изглеждали, с какво са впечатлили едно дете, защото в повечето филми съм участвал в детската си и юношеска възраст", казва още Олег Ковачев.

Какво е по-различно днес, когато ги няма тези големи личности за днешните деца? За срещата на Олег с още една легенда на тогавашното време.

Чуйте целия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27