Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 9 ноември до 24 февруари 2024

"Карикатурен салон" в Музея на хумора и сатирата в Габрово

Снимка: Fb/Музей на хумора и сатирата

Музеят на хумора и сатирата в Габрово провежда традиционното си есенно събитие "Карикатурен салон 2023", в периода от 9 ноември 2023 г. до 25 февруари 2024 г. Тази година в него са включени 3 изложби. Повече подробности разказа пред Радио София Светлана Михайлова, "Връзки с обществеността" от Музея на хумора и сатирата.

"Карикатурният салон е една традиция, която датира от 10 години. Започна с едно малко по-различно име – "Карикатурен десант" през 2013 г., а от 2018 носи настоящото име. Ние от създаването си сме организирали редица изложби и конкурси за карикатура. Това е събитие в което винаги се откриват малко повече изложби, които варират като брой във времето, но винаги са били любими на нашата публика", сподели тя.

"Тази година "Карикатурен салон 2023" представя 3 изложби с близо 200 карикатури на 32-ма автори. Най-голямата от тях е селекцията избрани творби от 48-мата национална изложба на карикатурата, която представлява ежегоден преглед на най-високите постижения на съвременните български художници, работещи в областта на различните жанрове на карикатурата. По традиция авторите показват творби от последната година отразили случилото се в обществения и политическия ни живот, както и с поглед към световните събития и вечните теми в човешките взаимоотношения. Музеят представя редица творби на български карикатуристи, а голямата награда на музея, за тази година получи художникът карикатурист Марио Иванов.

"Всъщност, като втора изложба е представена неговата самостоятелна изложба "Метаморфози", отбеляза Михайлова.


Марио Иванов - Maxter е графичен дизайнер, специализиран в дизайна на опаковки. Увлича се по лого дизайна и илюстрацията. Член e на платформата за плакатно изкуство "Плакат Комбинат". Меломан и колекционер на грамофонни плочи. Завършил Дизайн в Хуманитарна гимназия "Акад. Анание Явашов" - Разград. Бакалавър и магистър по Индустриален дизайн при Технически университет - Варна. През последните години е участвал в Биеналето на илюстрацията в София, в няколко издания на Национална изложба на карикатурата, "Европа на български" и "Личности, герои, вдъхновители" на платформата "Плакат Комбинат", Габровското биенале на хумора и сатирата, както и в общи карикатурни изложби в Турция, Македония и България.

Третата  изложба представена от “Карикатурен салон“ е  на руския карикатурист Сергей Елкин, който е може би най-известният руски карикатурист извън граница. От известно време живее в България и това е първата му самостоятелна изложба в страната ни, уточнява Светлана Михайлова.


Сергей Елкин завършва архитектура и се занимава с проектиране на градове до края на 80-те години на ХХ век. Участвал е в разработката на общоустройствените планове на Воронеж, Белгород и Старий Оскол. С разпадането на СССР се премества във вестникарския бизнес. Работил е като художествен редактор, а след това и като главен редактор на няколко руски вестника. От 1998 е професионален карикатурист. Преместването в Москва му позволява да си сътруднича с централни руски издания. След въвеждането на цензурата върху политическите карикатури, той започва да рисува за опозиционни издания. През последните години е публикувал в Известия, Российская газета, The Moscow Times, Ведомости, Polit.ru, The Guardian, Economist, Svoboda.org и много други. Главните герои на карикатурите са руски политици. Автор на книгата "Двуглавата Русия. История в картинки" (2014). През 2017 г. получава наградата Герд Буцериус за "Свободната преса на Източна Европа".

"Но той прави и други неща, подходящи дори и за деца, много добър илюстратор е. 50 на 50 е процентът на политическата карикатура и тази свързана със живота изобщо", поясни още тя за творчеството на Сергей Елкин.

Като цяло карикатурите от трите изложби представят както политически теми, така и теми свързани с живота на обикновения човек, включително имагинерни теми. Това са лесноразбираеми произведения, някои дори без заглавия, но става ясно още от прав поглед към какво се опитва да насочи вниманието авторът, разкрива Михайлова.

Изложбите от "Карикатурен салон" ще останат в Музея на хумора и сатирата в Габрово, в Зала №3, до 25 февруари, 2024 г.

Чуйте още от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работиха: Спаска Давранова, Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13