Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всички дни ще се казват неделя" е новата книга на Добромир Банев

Снимка: Радио София

На 15.11.23 от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" Добромир Банев ще представи новата си поетична книга "Всички дни ще се казват неделя". Той разказа подробности за нея пред Радио София.

"Аз озаглавих книгата така, защото преди десетина години издадох книга, която се казва "В понеделник ще е късно". Това сега е една лека препратка към предишната книга от една страна, а от друга страна любовта дори през моята призма преживя още много метаморфози. Наистина се оказва, че човек израства цял живот и се развива цял живот, защото аз за последните 10 години съм се променил значително, надявам се в още по-добра светлина", каза той.

Банев отбеляза, че тъй като живеем в объркан свят би се радвал ако хората почерпят от книгата позитивизъм, вдъхновение и да се радват на живота.

"Добротата липсва. В днешно време ние не сме добри към себе си. Ние не се харесваме, ние забравихме да се обичаме, човек трябва да се обича. Ако ти не обичаш себе си такъв какъвто си, нямаш смелостта да застанеш пред другия и да се докажеш пред него, да се заявиш като личност. Съответно той да ти отвърне със същата доброта, респективно с любов. Тя любовта изисква доброта, ти не можеш да обичаш с омраза и лошотия, това не е любов", сподели той.

По думите му егоизмът не може да бъде градивен, защото никога не се възприема добре от околните. Освен това каза, че въпреки това, че всеки живее в собствена вселена, не трябва да забравяме, че сме част от Космоса, а любовта понякога е един сблъсък между две вселени.

"Когато човек се е докоснал веднъж до голямата любов, тя завинаги остава безкраен източник на вдъхновение, зарежда творческия импулс", отбеляза писателят. Той допълни, че любовта не е възможна без компромиси и от нас зависи колко ще я опазим.

"Любовта е универсална. Това е единственото чувство, което ни отличава от живите същества, защото имайки разум, ние можем да преценяваме кога нещо наистина е любов и кога не е", посочи той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09