Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 14 ноември до 1 декември в НМ "Борис Христов"

Експозицията "Еднакво различни" показва общото в творческата енергия на три художнички

Снимка: Национален музей "Борис Христов"

“Еднакво различни“ се нарича изложбата обединила творческата енергия на три художнички, които въпреки че имат различни професионални занимания извън изкуството, са намерили общо убежище в акта на творческото съзидание.

Разговор с Мирела Димитрова, Десислава Заваринова и Аделина Васева за общата им експозиция „Еднакво различни“, която ще се открие днес, 14 ноември, в Национален музей “Борис Христов“.

Събира ги арх. Иван Дачев, който познава две от тях – Аделина и Деси, а след като Мирела, която е скулптор, му показва творбите си, той не се колебае да я срещне с тях.

Деси Заваринова е реставратор. С Аделина Васева ги свързва дългогодишно приятелство. Преди година двете имат съвместна изложба, която до този момент за Деси е единствена.

„Иначе аз съм реставратор в Пловдив – Старият град. Има много интересна и разнообразна работа в Старинен Пловдив, за което съм щастлива, че съм там“, споделя тя.

Аделина казва, че е щастлива от усещането, че има съмишленици.

„Много повече ми харесва, че съм в компания в момента. Малко е самотно да правиш сам изложба, не само ние трите, но и куратора е дама. Нана Мелконян - тя намери общото помежду ни, което е именно това, че търсехме извън професията си един отдушник, в който ти сам си възложител, сам взимаш решения в каква посока искаш да тръгнеш“,  разкрива тя, която по професия е графичен дизайнер.

“Посоката я откривахме, докато търсехме името на изложбата. Първоначалното, което отпадна, беше “Намерено време“, но също подхожда и би обяснило как се оформи идеята за изложбата, защото никой от нас не намира лесно време за изкуство, а то е необходимост и е неизбежно донякъде. Някакси животът не е пълен, когато всичко е просто един списък с отмятане на ангажименти. Има нужда от нещо повече - от смисъл, това ни дава творчеството – смисъл и свобода“, разказват те.

Изложбата се открива днес от 18:30 часа и може да бъде видяна до 1 декември, в Национален музей "Борис Христов".

Какво е общото в това, че са „Еднакво различни“, какво можем да видим в общата им експозиция, чуйте в интервюто на Елена Пъневска.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20
Стани Милев

Млади, зелени, с образователен елемент

Съвременна българска детска анимация ще могат да гледат децата на 1 ЮНИ в “ Кино по детски ”, безплатно събитие на 1 юни с начални часове 10:30, 12:15 и 14:30 часа в кино Одеон – интервю  със Стани Милев от студио Chase a Cloud, един от организаторите: "Няма кой знае какво, което да се случва тук, повечето ни са на чужди езици, които сме..

публикувано на 01.06.24 в 09:59