Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова, е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България, която съдържа над 100 съда с фигурална украса от V-ІV в. пр. Хр.
Направен е опит за хипотетична реконструкция на функциите на формите в различни погребални обреди, както и на многопластовата символика на изображенията, които представят божества като Дионис, Афродита, Ерос, Нике, Атина и др., митологични фигури и епизоди, или възпроизвеждат ритуали, изпълнявани по различни поводи.
“Тези разкопки започнаха със сондажни проучвания през 1992 г. заради сигналите, че доста хора проявяват нездравословен “интерес”. Бяха изкопани едни фрагменти - части от червенофигурни кратери (голям съд за смесване на вино с вода). Тогавашният директор Божидар Димитров ги донесе в музея”, коментира д-р Любава Конова.
Целта на проучването тогава е да се установи дали има някакви археологически структури, защото точно на това място не са правени проучвания от 1949 г. Ценността на самия археологически обект (некрополът) е, че той, за разлика от градската част на Созопол, дава огромен шанс да се проучат тези структури. Това не може да стане с градската част, защото през вековете е застроявана пласт върху пласт.
Върху античният град, който е основан още в края на VII век пр. Хр., се наслагват следи от обитаване до ден днешен и там няма възможност да се проведат разкопки на по-широк фронт, а ако има, те са в рамките на спасителни кампании и са ограничени. Така не може да се получи една цялостна представа, докато некрополът, който заема една доста дълга и голяма плажна ивица (през последните години се установява, че достига почти до Каваците) позволява това да се направи.
Некропол буквално означава град на мъртвите. По начина, по който хората са осъществявали погребението, по предметите, които са поставяли в гробовете или около тях, може да се възстанови една приблизителна картина на техните представи и схващания за отвъдното, за социалната структура, за отношението към жените и децата и пр.
Всичко това може да се “прочете” в самите обредни действия, които са извършвани по време на погребението, но и по това, което е изобразено върху съдовете, поставени в гроба или около него. Обикновено върху рисуваните ликити (тези, върху които има сцени) се представя Ерос, който ние познаваме като божествен персонаж от обкръжението на богинята Афродита и той се свързва с любовта, но оказва се, че поставена в гроба тази фигура придобива друго значение.
“Той обикновено се представя с жени около себе си, които са ангажирани с различни действия - вземат и поставят върху него накити или ги поставят в сандъче. Някои имат тимпан (ударен инструмент), който обозначава, че се извършват някакви ритуални действия. Част от сцените често се свързват със сватбени церемонии".
Това може да е свързано с идеята за брака след смъртта (например, ако млада и неомъжена девойка е починала - да се омъжи след смъртта). Крилатата фигура на Ерос се явява и като водач на мъртвите в отвъдното и приема функцията на Хермес (богът на мъртвите), който води душите на мъртвите.
Още интересни факти за некропола и артефактите - чуйте в разговора на Боян Бочев с д-р Любава Конова в звуковия файл.
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..