"В момента ние имаме уникалната възможност да видим, ако желаем един по-различен творец от Генко, но близък до него със своята експресивност. Това, което ги приближава един до друг е, че Гената беше един неистов художник, един невероятно смел живописец, поради което Генко я обичаше и беше много сърдит за това, че тя беше престанала в един момент да рисува. Това, което трябва да се каже е, че с нейната първа проява, дипломната й работа, когато тя избира една съвършено скандална тема "корида", тя оттогава се обрича на това, което следва. Защото в онези времена, не трябва да забравяме, че темите, които можеха да бъдат избрани бяха крайно ограничени и нямаха нищо общо с "корида" и подобни такива неща", отбеляза Илиев.
Творчеството й, което е представено на експозицията е от периода 1972 г. (най-ранните й творби) до 1980 г. След това рисунки с пастел, акварел, някъде до края на 80-те години на миналия век. Илиев посочи, че от средата на 80-те години творбите на Воденичарова са прибрани в мазе в Лясковец, откъдето той ги е извадил през 2010 година. Една от рисунките е портрет на Едвин Сугарев, когато той е бил едва 20 годишен.
"Тук става въпрос не точно за портрет, който сме свикнали да виждаме, където се търсят характеристиките на човека в неговото лице. Тук става дума за един вътрешен портрет, който на пръв поглед не прилича на своя обект. Трябва да припомня на многобройните зрители, които посетиха изложбата на Генко, че там имаше доста портрети и нито един с друг не си приличаха и нито един от тях не приличаше на самия Генко. Ето едно сходство между двамата", каза Илиев.
Той посочи, че нейният активен творчески живот е от порядъка на 7 години, след което все по-рядко посяга към четката. Преподавала е в Казанлъшката художествена галерия, след което с нейния съпруг, който е дизайнер са правели кукли, които са продавали в Несебър, като оттам са последните й акварели и пастели. Експозицията в СГХГ представя около 80 рисунки и ще продължи до 3 декември 2023 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..