Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленият преход в една зависима от въглищата немска провинция

Свен Шулце
Снимка: Лили Големинова/Радио София

Темата за социално-икономическия и енергийния преход в регионите на ЕС, които са зависими от въглищната индустрия, е актуална и важна за България, и по-специално за регионите на Стара Загора, Кюстендил и Перник. Другите държави, в които тази тема е на дневен ред, са Полша (където отива най-голям дял от европейските средства по JTF (фонда за справедлив преход) за преминаване въглища към други източници на енергия  - 3.85 милиарда), Германия, Чехия, Словакия. Имайки предвид колко сложна е ситуацията у нас, ще ви представим поредица от репортажи за това как се справят другите.

Министърът на икономиката, туризма, селското стопанство и горите на немската провинция Саксония – Анхалт, даде специално интервю за Радио София. Саксония –Анхалт се намира в центъра на Германия, в нея живеят над 2 милиона души, разчита на селското стопанство, но и на индустрията. „Имаме големи заводи за полупроводници, като съвсем наскоро към нас в тази сфера се насочи инвестиция в размер на 30 милиарда евро, най-голямата инвестиция в рамките на ЕС в момента. Така ние се оказахме най-бързо развиващия се регион не само в Германия, но и в Европа. И същевременно сме сред регионите, в които тече процес на трансформация. Нека да припомня, че в недалечното минало ние преминахме през подобен процес, през 1989. Преди това нашата провинция беше част от Източна Германия, от ГДР и след падането на стената на повечето хора им се наложи да сменят професията си и да работят нещо различно от досегашното  - например, били са в индустрията, а сега са учители. Така че по-възрастните хора знаят колко е труден всеки преход и колко сложно е неговото управление. Най-важното в такава ситуация е хората да знаят – ние, политиците, трябва да обсъждаме с тях какво, как и защо и да им обясняваме и показваме какво е бъдещето на региона – не да го казваме в Брюксел или в столиците на държавите ни, а на място хората да нямат представа. Трябва да се говори директно на хората, които ще го преживеят.“

Ето как коментира той средствата от Фонда за справедлив преход – „използваме ги за създаването на нови работни места, за въвеждане на нови технологии, и това е добрата страна на фонда. Един от проблемите е, че не е лесно да се разпределят парите по точния начин за даден регион и това трябва да се обяснява много добре на местно ниво“.

И така: важният въпрос - за мините и кога е започнала подготовка за въглищния преход:

В моят регион имаме една голяма мина, всъщност са две, но едната е наистина огромна и е част от три региона – нашия, Саксония и Бранденбург. Тоест, имаме три различни парламента и изобщо е трудно, когато има повече провинции, които да работят заедно. А минните традиции при нас датират отдавна, а първото закриване на мини е в края на 90-те. Започнахме да подготвяме прехода във въглищния сектор преди 3 години, като реално в тази посока се работи много отпреди това, но преди 2-3 години стана ударно и в момента сме в средата на този преход, като знаем, че имаме финална дата за затварянето на всички въглищни мини. За  Западна Германия това трябва да стане до 2030 година, а за Източна – до 2038. И трябва да го извършим много внимателно и взимайки предвид всички фактори и това че захранването с електричество в Германия е скъпо. Ние нямаме атомни централи, а в бъдеще няма да имаме и въглища като източник на електроенергия. Това значи, че трябва да намерим решение на този проблем и е важно е този преход да се дискутира в Брюксел, защото в момента нямаме отговорите, от които се нуждаем.“

Цялото интервю на Лили Големинова със Свен Шулце можете да чуете тук:



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево начало на деня, привечер - гръмотевични бури

Днес в по-голямата част от страна ще бъде предимно слънчево и горещо. След обяд и вечерта над Западна и Централна Българи ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки, съобщиха от НИМХ. По-интензивни ще са явленията в Северозападна България. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Вечерта вятърът..

публикувано на 02.07.24 в 07:35

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53