В четвъртък, в 145-то ОУ „Симеон Радев“ се проведе конференцията "От мрак към светлина". Целта е да се обърне внимание на архитектурата на училищните сгради и необходимостта да бъдат осъвременени, така че да отговарят на модерните тенденции в образованието. Освен това архитектите обърнаха внимание и на нуждата да се върнат към живот много изоставени български училища. Конференцията беше организирана от Съюза на архитектите в България.
Пред Радио София арх. Божидара Вълкова обобщи, че децата днес учат в среда, която не отговаря на съвременните изисквания.
„Хубавото е, че училищните сгради обичайно са доста благоприятни за трансформация. Не е необходимо да строим изцяло нови сгради, старите биха могли да бъдат адаптирани“, обясни арх. Вълкова.
Според арх. Пенка Станчева е необходимо в българското образование по-широко да бъде застъпено STEM обучението.
„Зад него стои едно проектно базирано обучение. Това означава, че децата учат докато правят нещо, а учителите преподават през някаква опитност. Това е добре забравено старо. Същността му каква е? Ще дам пример. Събират се учители по три предмета и правят комбиниран урок, в който задачата на децата е да направят аквариум. И тъй като те правят аквариум, учат едновременно и биология, и физика, и химия, та дори естетика. Съответно структурите на този вид обучение са много по-свободни, много по-интерактивни и децата разполагат с друг тип инициатива. Т.е. моделът, в който един човек стои на дъската и преподава нещо, вече трудно работи, поради новата динамика на днешния живот“, каза арх. Пенка Станчева.
Арх. Росица Браткова акцентира на осъвременяването и на сградите на детските градини.
„Идеята на конференцията е след това да излезе с конкретни предложения за нормативни промени. Основният проблем е, че всички училища и детски градини се третират еднакво, без значение къде се намират. Без значение дали става въпрос за изоставени села, където няма деца или за центъра на София, където има твърде много деца, а сградите не стигат. Аз смятам, че много полезно би било да се увеличи плътността в определени зони, там където наистина има проблем. В момента в центровете на градовете няма такива парцели, на които да могат да се построят училища и детски градини, защото не отговарят на изискванията на наредбата“, отбеляза арх. Росица Браткова.
Според архитектите правилата са архаични и има нужда от промяна. Те цитираха европейско проучване за десетте най-успешни инвестиции, според което магазините и офисите са на последните места, докато социалните проекти като социални домове, например, са много напред в класацията за инвестиции.
„В тези морално остарели училища и детски градини, които нашите деца обитават, те наистина изостават спрямо своите връстници, които обитават съвсем други пространства“.
Архитектите акцентираха на това, че когато пространството е различно и провокира децата да бъдат откриватели в него, това развива много способности. Архитектурата на повечето училища, което е само с коридор и класни стаи, според архитектите, притъпява способностите на подрастващите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
От години експерти от областта на архитектурата, урбанизма, комуникациите, дизайна и мултимедията в сдружението "Градоскоп" работят усилено в "преоткриването на градските пространства". Мислят за облагородяване и обживяване на различни позабравени локации с потенциал в София, сред които и Сточна гара. Организират срещи, форуми, дискусии,..
В София тържествено се отбелязва Денят на Европа. Знамето на Европейския съюз беше издигнато на пилоните пред сградата на президентската институция - в присъствието на държавния глава Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова, патриарх Даниил , кмета на столицата Васил Терзиев и други официални лица..
Предстоят два празнични дни за жителите и гостите на столичния район "Възраждане". На 10 и 11 май (събота и неделя) "в сърцето на града" - на бул. "Стефан Стамболов" ще звънят гласовете и ще се видят танците на талантливите деца от района, а специални гости ще бъдат Николина Чакърдъкова (10 май), рок и джаз с проф. Радулов, Васко..
Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега. И събират поклонници от целия християнски свят. Св. Николай живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян от..
Служителите в Столичната библиотека организират по обед ден на отворените врати, а от 13 ч. ще протестират срещу ниските заплати. "Това са служители с магистърска степен, а някои от тях са и доктори на науката. Средната работна заплата в Столична библиотека едва достига 1350 лв., като последното увеличение на стандарта за..
Днес ще бъде предимно слънчево, но ветровито . Само на отделни места ще превали дъжд. Ще духа слаб, в Северна България и Горнотракийската низина умерен вятър от запад-северозапад, който след обяд ще започне да отслабва. По-късно след обяд от югозапад облачността ще започне да се увеличава и вечерта ще завали дъжд , който през нощта срещу събота..
Заради ремонт на участък от релсов път се налага промяна на маршрутите на трамвайни линии № 20, 21 и 22 , съобщават в Столичната община. От 4:30 часа на 9 май 2025 г. (петък) до 24:00 часа на 11 май 2025 г. (неделя) се въвежда временна организация на движението на обществения транспорт, както следва: Трамвайна линия № 20 ще се движи от..