Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са българските дизайнери, които ще ни представят в Милано

Снимка: International fashion connection

Участието на наши дизайнери в International fashion connection дава възможност на две български модни марки да представят България на седмицата на модата в Милано. 

За събитието специално пристигна Мариана Мичели, президент на Mad Mood Milano Fashion Week, която връчи двете отличия на младите дизайнерки - Гергана Димова и Мария Попова, чиито бранд е насочен към еко и устойчивата мода

Двете дами се вдъхновяват от природата и създават дизайнерски облекла за мъже и жени. Другата отличена дизайнерка, която ще ни представи в Милано е Радослава Лазарова, чиито бранд отразява тенденциите в официалната и елегантна мода. 

Радослава е носител и на отличието "Златна игла" през годините. Гергана Димова и Мария Попова учат заедно в Нов български университет, като решават да обединят усилията си в общ бранд. Самостоятелно двете имат успехи в модната индустрия, но днес споделят, че да работят в екип е предизвикателство, но и уникален шанс, защото се допълват. 

И двете се вдъхновяват и от съвременния танц и пърформанс. Често облеклата им са предпочитани от артистите в тази сфера, както и от музикалните изпълнители. А основното им вдъхновение е природата, която е и в концепцията им за устойчива мода:

Всяка награда е доказателство, че вървим по правилния път. Надяваме се да се представим на ниво в Милано. Философията на бранда ни е дълбоката връзка с природата и нейните елементи. Когато се дисбалансираме, се зареждаме от природата. 

Името на бранда на обратно прочетено означава дъга на френски.
Черпим вдъхновение от японската философия „уаби саби“, а именно да преоткриеш красотата в несъвършените неща. Във всяка колекция се стремим да присъстват елементите – огън, вода, въздух, земя, “споделят дизайнерките Гергана Димова и Мария Попова. 

На специалния ревю спектакъл, в който се представиха колекции на Стоян Радичев, Николай Божилов, Ивет Апостолова, Марго Арт, студенти от Националната художествена академия, участие взеха и млади таланти, подготвени от Богдана Желявска, председател на Асоциацията за подкрепа на децата таланти в България. Те изпълняваха различни песни, които допълваха атмосферата на събитието в Националния археологически музей. Важен акцент на събитието е и бизнес ориентираната стратегия на българските брандове и подкрепата на бизнеса към изкуството мода, което е личната мисия на Мила Захариева, като председател на International fashion connection. 

Това доказват и вече усилията, които различни представители на бизнеса и модата изтъкват, както Г-н Санторели, който изразява готовността на Confindustria Bulgaria, която също връчи своя специална награда за подкрепа и съдействие, акцентирайки на впечатляващите 700 000 евро в обмена на стоки между България и Италия в модния сектор само през тази година.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00