Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е на 133-о място в класацията на Световния дарителски индекс

Снимка: Фондация Bcause

България се нарежда на 133-о място от 142 държави в класацията на Световния дарителски индекс на КАФ 2023 (CAF World Giving Index). Страната ни е с коефициент от 23%. КАФ е най-авторитетното проучване, което измерва дарителската ангажираност в света.

България се нарежда по дарителство веднага след Литва и пред Виетнам, съобщава фондация Bcause, която е българският партньор в мрежата на CAF.

Отчита се значително намаляване на щедростта в България, в сравнение с предходното издание, при което страната ни заемаше 54-то място сред 119 държави.

44% от българските граждани декларират, че са помогнали на непознат, а 21% - че са дарили пари през 2022 г. България се класира в последната десетка с резултат от само 5% по третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд.

През 2020 г. и 2021 г., страната ни е била на 6-о място по темп на развитие в света, каза пред Радио София Елица Баракова - изп. директор на фондация Bcause.

„Сега България се връща към обичайните си нива на дарителство, показва Световният дарителски индекс. Това са нивата преди Covid, преди голямата солидарност с украинските бежанци. Разликата с предишните измервания – в българското общество липсва сякаш голямата криза, която да насити цялата година с благотворителност, за разлика от обичайния й характер, който е по-скоро кампаниен, с голям пик около края на годината и Великден“, обясни Баракова.

Собствените отчети и анализите на партньорските организации на фондацията, показват стойности различни от тези на Световния дарителски индекс. По данни на Българския дарителски форум, дарителството през 2022 г. продължава да показва ръст. Елица Баракова обясни, че разликата се дължи на методиката на изчисление.

„Ние от фондация Bcause, Българският дарителски форум и всички останали организации, отчитаме годишно своята дейност. Анализът, който предоставя Българския дарителски форум е на годишна база. Методиката на Световния индекс на КАФ е доста по-различна. Тя пита „През изминалия месец вие помогнахте ли на непознат, доброволствахте и дарихте ли“, т.е. тя по-скоро търси по-редовните явления в благотворителността в една държава. Можем да обясним голямата разлика и с това, че проучването в България се е провело в летните месеци, т.е. юни, юли и август“, уточни Елица Баракова.

Световният индекс показва още, че 4.2 милиарда души са дарили пари, време или са помогнали на непознат през 2022 година. Това представлява 72% от световното възрастно население.

Първите три страни по дарителство в класацията на CAF World Giving Index 2023 са Индонезия, Украйна и Кения.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29