"В края на годината се добавиха сериозните рискове за сигурността в района на Аденския залив, където йеменските хути започнаха да обстрелват търговски кораби и танкери, които са на път към Суецкия канал. Така, че ситуацията става по-нестабилна. Но въпреки това все пак трябва да кажем, че войната в Украйна си остава основният международен конфликт, към който е насочено вниманието и който е от най-голяма важност", каза Димитров.
Той добави, че през тази година войната в Украйна е станала позиционна и нито една от двете страни не е успяла да завоюва големи нови територии.
"Става въпрос за битка на изтощение, в която най-вероятно ще победи, ако въобще някой победи и това ще е този, който има повече ресурси и най-вече може да ги мобилизира за по-дълго време", каза Димитров. И допълни:
"Няма съмнение, че Западът ще продължи да подкрепя Украйна до края на тази война, но въпросът е за размера и бързината на помощта, която се оказва. Може да кажем, че първоначалният гняв от руското нападение и ентусиазъм да се помага на жертвата на агресията започнаха да избледняват с времето. Тази война се превърна в нещо рутинно и тя в голяма степен се дедраматизира. Помощта за Украйна мисля, че вече не се разглежда като морален императив, както беше миналата пролет, а по-скоро тя стана елемент от вътрешнополитическите борби в САЩ и някои държави от ЕС."
За конфликта в Ивицата Газа той каза, че от геополитическа гледна точка, този район в Близкия Изток е "най-земетръсен". По думите му там има кълбо от противоречия, стари вражди, съюзи и поети геополитически ангажименти от различни играчи. Димитров отбеляза, че политическият смисъл на атаката на Хамас към Израел е от една страна да спре започналата нормализация между Израел и главните арабски държави, а от друга страна да изостри конфронтацията между Израел и палестинците.
"Защото Хамас е рожба на конфронтационна среда и вирее най-добре в такава среда", добави той. Според думите му този конфликт показва, че има разделение на обществата в западния свят. Относно влизането на България в Шенген Димитров каза:
"Това, което научихме вчера е, че след като отпаднаха нидерландските обструкции срещу членството на България и Румъния в Шенген, сега и Австрия вече е съгласна от март България и Румъния да влязат в Шенген по въздух и море. Обаче остава главното ограничение, че все още ще има проверки по сухопътните граници."
Той коментира, че по въпроса за предстоящите избори в САЩ има рекордно ниво на неодобрение към Байдън и Тръмп. Димитров отбеляза, че ако Байдън бъде преизбран, външната политика на САЩ ще продължи по сегашния курс.
"Ако се върне Тръмп в Белия дом, това се разглежда от повечето наблюдатели като голям подарък за Русия и голям проблем за Украйна, от гледна точка на руско-украинския конфликт", каза той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..