Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият живот през 2023 година

Пламен Димитров
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

Обзор на международната политическа ситуация през годината направи Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. По думите му през 2023 светът е станал още по-несигурно място, тъй като към конфликта в Украйна се е добавил още един в Близкия изток. Освен това има постоянно напрежение около остров Тайван, който Китай смята за част от Китайската народна република.

"В края на годината се добавиха сериозните рискове за сигурността в района на Аденския залив, където йеменските хути започнаха да обстрелват търговски кораби и танкери, които са на път към Суецкия канал. Така, че ситуацията става по-нестабилна. Но въпреки това все пак трябва да кажем, че войната в Украйна си остава основният международен конфликт, към който е насочено вниманието и който е от най-голяма важност", каза Димитров.

Той добави, че през тази година войната в Украйна е станала позиционна и нито една от двете страни не е успяла да завоюва големи нови територии.

"Става въпрос за битка на изтощение, в която най-вероятно ще победи, ако въобще някой победи и това ще е този, който има повече ресурси и най-вече може да ги мобилизира за по-дълго време", каза Димитров. И допълни:

"Няма съмнение, че Западът ще продължи да подкрепя Украйна до края на тази война, но въпросът е за размера и бързината на помощта, която се оказва. Може да кажем, че първоначалният гняв от руското нападение и ентусиазъм да се помага на жертвата на агресията започнаха да избледняват с времето. Тази война се превърна в нещо рутинно и тя в голяма степен се дедраматизира. Помощта за Украйна мисля, че вече не се разглежда като морален императив, както беше миналата пролет, а по-скоро тя стана елемент от вътрешнополитическите борби в САЩ и някои държави от ЕС."

За конфликта в Ивицата Газа той каза, че от геополитическа гледна точка, този район в Близкия Изток е "най-земетръсен". По думите му там има кълбо от противоречия, стари вражди, съюзи и поети геополитически ангажименти от различни играчи. Димитров отбеляза, че политическият смисъл на атаката на Хамас към Израел е от една страна да спре започналата нормализация между Израел и главните арабски държави, а от друга страна да изостри конфронтацията между Израел и палестинците.

"Защото Хамас е рожба на конфронтационна среда и вирее най-добре в такава среда", добави той. Според думите му този конфликт показва, че има разделение на обществата в западния свят. Относно влизането на България в Шенген Димитров каза:

"Това, което научихме вчера е, че след като отпаднаха нидерландските обструкции срещу членството на България и Румъния в Шенген, сега и Австрия вече е съгласна от март България и Румъния да влязат в Шенген по въздух и море. Обаче остава главното ограничение, че все още ще има проверки по сухопътните граници."

Той коментира, че по въпроса за предстоящите избори в САЩ има рекордно ниво на неодобрение към Байдън и Тръмп. Димитров отбеляза, че ако Байдън бъде преизбран, външната политика на САЩ ще продължи по сегашния курс.

"Ако се върне Тръмп в Белия дом, това се разглежда от повечето наблюдатели като голям подарък за Русия и голям проблем за Украйна, от гледна точка на руско-украинския конфликт", каза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли детските градини в София през цялото лято?

Детските градини в София да работят през цялото лято.Такава идея обсъжда местната администрация, с която да се спре досегашната практика, забавачките да затварят за определен период, за да може педагогическия персонал да използва част от годишния си отпуск. Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в..

публикувано на 17.04.25 в 16:25

Танцов празник поднася Балет "Арабеск" с най-най-доброто

Балет "Арабеск" кани на почитателите на танца на специален празничен спектакъл, в който ще могат да гледат фрагменти от най-добрите представления на формацията. Програмата е посветена на  Международния ден на танца  и ще се играе пред публика на сцената на Музикалния театър на 27 април от 17:00 часа. При селекцията целта е била да..

публикувано на 17.04.25 в 15:48
Марий Росен и Ванеса Гуджова от екипа на организаторите

НБУ подготвя второ издание на Международен театрален фестивал "Следата Шекспир"

Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..

публикувано на 17.04.25 в 15:25
Софийски университет

Безплатно второ висше, но само за определени специалности

Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..

публикувано на 17.04.25 в 15:23

Пъстри еднометрови великденски яйца красят Кюстендил

Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..

публикувано на 17.04.25 в 15:09
Колаж: БНР

Музикотерапия за Нобелова награда!

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието. Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания..

публикувано на 17.04.25 в 14:55