Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е домакин на Международна олимпиада по изкуствен интелект

Снимка: olympicbg.org

От 9 до 15 август 2024 година в гр. Бургас ще се проведе първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence, IOAI). Това новаторско събитие ще срещне в оспорвана надпревара най-талантливите ученици от цял свят, които могат да създават, използват и развиват изкуствен интелект. Олимпиадата съчетава традиционния научен подход с последните постижения в ИИ. Целта е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания и да им даде перспектива за необятните възможности в тази област. Подробности разказа Александър Велинов, ръководител на Националния отбор по лингвистика, член на Борда на Международната Олимпиада по лингвистика, инициатор и основател на IOAI.

"През 2023 година в България се проведе Международна олимпиада по лингвистика. По време на това събитие група хора се замислихме, че сегашните олимпиади са много класически. Те са свързани с фундаменталните науки и те са застинали във времето и не отразяват реално съвременната наука, съвременните предизвикателства и това, с което учените се сблъскват по цял свят. И така решихме да направим една по-различна олимпиада, която да е в крак с времето, която да се развива, която да е динамична и която да е свързана с това, което в момента наистина е най-важното както в науката, така и в живота на всеки от нас", сподели инж. Велинов.

Олимпиадата ще се проведе в два кръга: научен (споделена задача) и практически. Целта на втория кръг е да се покаже докъде учениците са стигнали реално работещите приложения, които използват изкуствен интелект. Критериите за участие са: отборите се състоят от четирима ученици до 20-годишна възраст, избрани на базата на национални състезания.

"Учениците трябва да имат преди всичко хъс и да нямат страх да използват нови технологии. Трябва да са новатори, трябва да успеят да се разчупят от сегашните догми, които за съжаление в по-голямата част на образованието не само в нашата страна, но и навсякъде по света се преподават. И трябва да се отворят към света и към новия начин на мислене. Изкуственият интелект към момента е много гореща тема. Много хора смятат, че ще си загубят професията и ще останат без работа. Това е вероятно да стане в някакъв момент, но няма да е сега", каза инж. Велинов.

На олимпиадата ще има представители на престижни университети, които ще участват в научния комитет и създаването на задачите.

"Ние смятаме, че трябва да построим един мост между учениците и университетите, защото учениците реално са техните бъдещи студенти. Освен в съставянето на задачите, ние ще дадем платформа, където университетите, които участват ще могат да представят своите най-нови постижения в областите на изкуствения интелект. Да говорят с учениците свободно, да им кажат какво те предлагат като образование за в бъдеще за тях. Ще има спонсорски пакети, които ще включват стипендии за някои от учениците и се надяваме да помогнем и на двете страни да намерят едно дълготрайно и ползотворно сътрудничество", отбеляза инж. Велинов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи ремонтът на ул. "Опълченска"

От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община. 

публикувано на 16.07.25 в 10:06

Възможни са валежи в планините

През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..

публикувано на 16.07.25 в 06:35

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25