"Алеко Константинов е не само символ на България, но е и символ на София, тъй като той прекарва голяма част от живота си точно тук в столицата. Подбрал съм доста интересни истории и смятам, че мястото е перфектно - Народно читалище "Алеко Константинов 1897" на улица "Оборище". Тази благотворителна беседа е именно за да се съберат средства за ремонта на читалището, за поддържането на неговата дейност. То е едно от най-старите в София, сградата му е от 20-те години и естествено има нужда от това, да му се обърне повече внимание и затова се разчита на хората от местната общност", сподели той.
Темите, които ще бъдат обсъдени са основно за живота на писателя в София, тъй като за него се знае малко. Няколко часа по-рано ще има друго събитие, на което ще има беседа за Пейо Яворов, което също е от поредицата "Човекът зад твореца". Поредицата през тази година ще включва не само поети и писатели, но и артисти от Народния театър, както и за художници и скулптури.
"Ние предпочитаме наистина, когато времето е не толкова гостоприемно да се съберем в една уютна компания със съмишленици и в рамките на около час да представим живота на тези толкова известни хора. За жалост, за повечето знаем само имената им, или тук-таме някое произведение, или някоя роля в театъра, или някоя известна картина. Ние обаче с моите колеги представяме точно тях, в спомените на техните съвременници. Нещо, което ги представя бих казал по най-автентичния начин", отбеляза Топалов.
Той посочи, че относно къщата в София, в която е живял писателя, в музея в Свищов се пази макет на оригиналната къща:
"За която аз също имам леки съмнения, защото се говори, че е имало и сутерен, а в този макет няма сутерен, къщата е едноетажна."
Желаещите да участват в събитието могат да направят записване на страницата на "Бохемска София", за да са сигурни, че ще им бъдат подсигурени места.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Протест за връщане на читалище в ръцете на гражданите в кв. "Редута“ се проведе пред сградата на Столичната община. Според протестиращите от близо 15 г. в читалище "Отец Паисий 1936“ не се развива културна дейност, а ръководството подава фалшиви документи към район "Слатина“. Според Юлиян Андреев, общественик и жител на района, чийто баща е..
Националната мрежа за децата (НМД) е отворила поканата за номинации за наградите "Златна ябълка" , които ще се дадат за 15-апоредна година на организации, личности и компании, които чрез работата си са допринесли за подобряване на благосъстоянието на децата и защитата на права им. Инициативата се обединява с кампанията, озаглавена с истината,..
Столичният общински съвет ще гласува създаване на инициативата "Витоша на децата", която цели да осигури достъпни и смислени занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Предложението е на общинските съветници Цветелина Заркин, Диян Стаматов и Екатерина Йорданова и цели да изгради у децата устойчива връзка с..
Наистина безопасността в участъка между бул. "Никола Петков" и м. Черния кос е на едно от най-ниските нива в София – съгласи се пред БНР-Радио София кмета на район "Витоша" арх. Зарко Клинков. " Мерките трябваше да се вземат вчера – каза метафорично той. "Все още липсва осветление, както и ограничители. Срещаме се и с други районни..
Жителите на район "Витоша" ще протестират за шести път тази вечер с настояване да се осигури по-голяма безопасност в движението по бул. "Цар Борис III". По тяхна инициатива бяха проведени няколко среща с експерти от Столичната община – Дирекция „Транспорт“, СДВР – Пътна полиция и други. Обсъдени са конкретни стъпки за повишаване..
Днес облачността отново ще се увеличава и след обяд ще бъде предимно облачно, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната ще превали. Максималните температури ще са предимно между 10° и 15°, в София – около 10° . Над Черноморието облачността ще е..
В предаването "Форум" гости тази седмица са Лидия Даскалова - политолог и юрист и Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..