Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Димитров се нарежда до останалите видни княжевци, чийто лица красят местния стадион

Снимка: Мария Бояджиева

В полите на Витоша, в квартал "Княжево", се намира едно спортно съоръжение, където можеш да се погрижиш за здравето си, да поиграеш футбол, волейбол или да тренираш фитнес на открито, докато се вдъхновяваш от зашеметяваща гледка към планината. Това място е княжевския стадион.

Освен да се насладиш на красивата Витоша обаче можеш и да научиш полезна информация за най-бележитие жители на "Княжево".

Инициативата "Княжевецъ - стадион на историята" на едноименната Фейсбук група и гражданска организация, запознава спортуващите с няколко легендарни личности, които са прекарали част от живота си в квартала.

В "Изложба на открито" можете да видите няколко информационни табла с портретна снимка, кратко представяне, година на раждане, любим цитат и автограф на незабравимите Боян Петров, Георги Марков, Илия Асенов - Гулето и Емил Димитров. Последно е откирто таблото на великия певец - на 23.12 миналата година. Датата не е избрана случайно. Това е рожденият ден на Емил Димитров, а церемонията съвсем не е твърде бляскава.

"Откриването направи лично неговият син - Емил Димитров-младши. Беше много скромно откриването. Точно такова, какъвто е и самият човек Емил Димитров. Наистина с колкото и княжевци да си говоря, всичките се изказват изключително ласкаво за него като човек. Ясно е, че той е звезда от огромна величина, но като човек той е много скромен и добър. И точно така и протече и откриването на самото табло", разказва Любо Стефанов член на Фейсбук групата "Княжевецъ" и един от най-дейните жители на района.

Разходката покрай таблата продължава с близки кадри на останалите видни княжевци.

"Търсим близък план на личността, за да може, когато човек застане тук да има много близък контакт с човека, на когото е посветено таблото", споделя още подробности Любо Стефанов.

В долния край на таблата са отпечатани логата на всички фирми, организации и администрацията на района, които са взели участие в инициативата. Редом до тях е и логото на княжевския стадион. То изобразява футболна врата, зад която се вижда прекрасната гледка на Копитото и цялата Витоша планина. За съжаление обаче тази гледка е възможно да не остане същата за дълго.

"Лошата новина е, че предният кмет, две седмици преди да му приключи мандата, неговият главен архитект е разрешил изменение на ПУП по този имот. И сега тук са планирани да изникнат около 6-7 огромни двайсетметрови блока", разтревожен е за съдбата на красивата гледка дейният княжевец.

Освен създаването на изложбата на открито, от гражданската организация "Княжевецъ" са се погрижили и за облагородяването на спортното съоражение. Надеждата е сега да пренасочат хората, които разхождат своите домашни любимци на територията му към съвсем близката алея за разходка, която преминава покрай реката.

Повече за княжевския стадион и изложбата на отркито чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11