"Франсоаз Жило е една изключителна жена. Освен, че е художничка, тя е също и писателка и поетеса, издала е доста книги. Не само през годините прекарани с Пикасо, тя е творила почти през целия си живот, който е до 101 години. Почина миналата година през юни месец и през цялото време не е преставала да твори и да създава произведения на изкуството, както картини, така и керамика и гравюри", отбеляза Димитрова.
По думите й десетте години, през които големият художник е бил свързан с Франсоаз Жило са края на кубизма и период, в който той се връща към класическата, както и към абстрактната живопис. Кубизмът повлиява до известна степен и върху творчеството на Жило, докато тя е с Пикасо, но след време успява да открие свой собствен стил и да твори самостоятелно. Двамата се срещат в едно кафене в Париж през 1943 година, когато Франция е окупирана от немците. Това е било място, в което са ходели доста писатели и хора на изкуството. По това време Жило е била на 21 години, а Пикасо на 61.
"Нейният уникален поглед като толкова близка до него разказва за живота му и като творец и като човек. Той е доста добър баща към всичките си деца, много ги обича. Появяват се търкания по време на последния му брак с децата от предишните му спътници, тъй като последната му съпруга Жаклин Рок иска да го има само за себе си", отбеляза Димитрова.
Тя сподели, че това, което отличава Жило от останалите любовници и спътници в живота на големия художник е, че тя е изключително самостоятелна и целенасочена, посветена на своята кариера, образована и готова да преодолее всякакви препятствия, за да постигне това, което си е наумила. Жило среща много препятствия по пътя си след раздялата с Пикасо, който забранява на всякакви търговци на изкуство и галеристи да излагат нейни произведения. Излизането на книгата "Живот с Пикасо" налива масло в огъня след раздялата, защото той е против публикуването й. Започва няколко съдебни процеса в опит да я спре, но не успява, разбира се", каза Димитрова.
Голям брой от картините на Франсоаз Жило все още се продават за милиони долари, като до края на живота си тя прави изложби по цял свят.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..