Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от GATE разработиха първия Енергиен атлас на София

Снимка: GATE

Първият Енергиен атлас на София беше създаден от учени от GATE. Енергийните атласи дават изчерпателна справка от данни и интерактивни карти на енергийната инфраструктура и ресурси в даден район. Те дават отговори на проблемите, свързани с увеличаване на енергията, промяна на климата и интензивността на острова на топлина, каза пред Радио София д-р инж. Лидия Витанова - водещ изследовател на изследването и автор в „Климатека“.

По отношение на електроенергията, много икономически развити страни са изправени пред сериозен енергиен недостиг през последните години. Потреблението на енергия непрекъснато се повишава, което буди безпокойство. Основна причина за това е нарастването на населението в световен мащаб и необходимостта от енергия в градските райони. Това налага ефективно енергийно планиране.

„Когато имаме подобна интерактивна карта, тя може да даде отговори на много проблеми. Енергийният атлас може да се разглежда като основен и много важен инструмент за изследователите, за обществото и местните власти, например в координиране на действия в областта на климата и намаляването на потреблението на енергия“, каза д-р инж. Лидия Витанова.

По думите й, в София се наблюдава бърза урбанизация и увеличение на потреблението на енергия. Тъй като до момента са липсвали проучвания върху оценката на потреблението на енергия на ниво сграда в столицата, не са били взети и конкретни решения за намаляване, както на потреблението на енергия, така и на емисиите на CO2.

„Нашето изследване комбинира подходи на географски информационни системи и статистически методи. Изчислението на потреблението на енергия, което ние използваме, е от данни, които са свързани със сертификация за енергийни характеристики на сгради в София. Ние използваме повече от 2500 представителни сгради в София, като групите, които са свързани към тези сгради са административни, културни, здравни, хотели, детски градини, жилищни сгради, търговски, училища, за спорт и университети“, добави инж. Лидия Витанова.

Тя добави, че изследването показва увеличение на използваната електроенергия в централната част на София, както и в търговските обекти, сградите със спортни съоръжения и университетите. Това се наблюдава именно в сградите, които са с по-голяма площ и с по-ниско ниво на енергийна ефективност, каза тя.

„От друга страна това е пряко свързано с увеличаване на температурите и с интензивността на остров на топлина в София“, уточни инж. Лидия Витанова.

Тя добави, че Енергийният атлас би бил полезен, когато се координират действия в областта на потреблението на енергия, в изменението на климата, както и за определяне на цели за нулеви емисии. Той е необходим и за подпомагане на гражданите и общностите, чрез предоставяне на полезна енергийна информация.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25