Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес от 12.30 до 19.00 часа в Алма Алтер на СУ "Св. Климент Охридски"

Организират "Рембранд Фест" посветен на художника Рембранд ван Рейн

Пред Радио София изкуствоведът д-р Тодор Петев

Снимка: "Рембранд Фест"

В Алма Алтер на Софийския университет от 12.30 до 19.00 часа днес ще се проведе "Рембранд фест“ – събитие посветено на един от най-великите художници в европейското изкуство - Рембранд ван Рейн. 

Домакини на събитието са Европейският център за културен диалог, както и Културният център на Софийския университет и “Уни Арт Галери“. Повече разказа пред Радио София, д-р Тодор Петев  - изкуствовед и преподавател по Изкуствознание в НБУ, който ще бъде и модератор на част от беседите.

Събитието е свързано с изложба организирана от студенти и галерия „Уни арт“ към Нов български университет, която представлява хелио-гравюри, високо качествени репродукции по Рембранд и в момента е изложена в галерията, а към нея се организира така наречения „Рембранд фест“, който ще се фокусира върху 4 различни диалога. В два от тях ще присъстват на живо уредници от Райс музея от Амстердам, които ще се опитат да свържат Рембренд с нашето настояще, ще разкрият специфични проблеми по изследванията на художника, по излагането и подготвянето на изложби за него. В другите два диалога събеседници са Боряна Кацарска, Явора Петрова и Ясен Захариев, които ще изложат гледните точки на един поет и преводач, на една художничка и на един философ за Рембранд. Всеки от тях ще опита по един различен начин да види наследството на Рембранд и неговото значение днес.

Последният диалог в „Рембранд фест“ ще бъде с двама иноватори изявени в дигиталните технологии, Мартин Петков и Страхил Йорданов, които ще разгледат творчески и технически аспекти на дигиталното преживяване на Рембранд. Понастоящем двамата реализират проект в църквите на Амстердам, където чрез 3DMapping показват и разказват за отношенията и връзките между Рембранд и Ван Гог, разкри той.

Защо точно ден посветен на Рембранд?

“Рембранд е един от художниците свързващи се с различни периоди във времето и са актуални за различни поколения. От тази гледна точка, потърсихме културен, образователен и социален контекст, някаква връзка с Рембранд. За мен това, което го прави най-интересен, е способността да предизвиква рефлексия, да провокира не просто  вниманието, а една рефлексия върху живота и житейските крайности и това го постига много умело, чрез различни формални средства – тъмнина, светлина, видимото и невидимото, един художник, който отключва въображението и емпатията на зрителя и това го прави един от най-значимите художници. Надявам се, че публиката, която ще посети „Рембранд Фест“, няма да остане разочарована", каза още изкуствоведът Тодор Петев.

Чуйте цялото интервю на Мария Бояджиева с Тодор Петев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00