"Точно в този текст, за мен е трудно да го определя като драматургичен, но е написан с такава цел и ме привлече точно това, че по никакъв начин не прилича на такъв. Той повече прилича на поема, на манифест. Едно от подзаглавията е "реквием-манифест на изчезването", тоест, самата форма "манифест" по някакъв начин задава жанра на цялото това нещо, на целия този текст. Това ме привлече, че не съм работил такъв текст, че темата е дълбоко свързана с мен. Мисля, че тя е тема на настоящето, тема на живота, който живеем в момента, на съвремието ни и не можех да го пренебрегна. Не знаех как това се прави на театър и това беше другото нещо, което ме привлече. Рисковите зони за мен винаги са голяма провокация", сподели той.
По думите му на момента текстът е непоносим за слушане, тъй като има изреждане на стотици изчезнали животни, някои от които съвсем скоро. Режисьорът отбеляза, че пространството на Топлоцентрала идеално пасва на постановката, защото е голямо и "поема изчезването".
"От гледна точка на текст, на това, че самият аз станах слепец и трябваше да търся път през непозната за мен гора се доверих на артисти, с които съм работил и друг път и на които имам сляпо доверие", каза той. Освен това допълни, че в пиесата е добавил и 9 студенти от НБУ.
"Аз съм радостен, че те се хвърлиха в това нещо и са се потопили в него, колкото съм се потопил и аз. Това е една церемония и всичките са церемониалмайстори, а ако може да се говори за роли - то е това", каза Марий Росен.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..