Ръководството на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в България започва работа по предложения за промени в законодателството, с които да бъдат променени статутът на студентските общежития по отношение на потреблението на електроенергия и битови отпадъци.
В момента студентите, настанени в общежития заплащат потребената електроенергия по цени като за промишлени потребители, въпреки че дейността им е с чисто социален характер и в тях не се извършва производство.
В последните три години в условията на коронавирусната пандемия от НПСС многократно настояваха за ползването на компенсации за студентските общежития, за да бъдат намалени сметките на студентите. Това се наложи с оглед на високите цени за електроенергия за небитовите потребители.
Ако някъде в България има студентски общежития, чието потребление на електроенергия се заплаща по ценоразпис за битови потребители, то това е след договорка със съответното електроразпределително дружество.
„В София обаче почти навсякъде са монтирани електромери във всяка стая, мога да ви донеса бележка за 500 лева сметка на стая - коментира пред БНР-Радио София Даниел Парушев, председател на НПСС. - Нужна е национална отговорна политика по въпроса с таксуването на електроенергията. Държавата трябва да се намеси и да определи жилищата, в които студентите живеят, като битови, за да може да не се натоварва сметката за издръжка на студента. Промените могат да се случат.“
Парушев отбеляза, че повечето студентски общежития не са ремонтирани от 50 и повече години. Ако бъде направена проверка, може би около 35 блока в цялата страна ще бъдат затворени за обитаване.
В парламентарната бюджетна комисия през декември е проявено разбиране и през следващите 3 години предстоят ремонти на общежитията. За целта ще бъдат отпуснати 200 млн. лева до 2026 година. Ще бъдат обходени блоковете за студенти и ще бъдат оценени по определени критерии.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..