Столичният квартал „Манастирски ливади - Запад“ се позастрои, но продължават инвеститорските набези в подвитошката яка, дори има опити за влизане в планината (парка). В следствие на презастрояването няма подходяща инфраструктура – улици и тротоари, паркови пространства и места за спорт и отдих, за култура.
Това коментира пред БНР-Радио София Веселин Кръстев, граждански активист и жител на споменатия квартал.
По думите му предишната районна администрация е направила доста за саниране на сгради и разширяване на детски заведения и въпреки това, на доста хора се налага да водят децата си в други квартали.
„Имам познат от кв. „Павлово“, който кара детето си на градина във Владая. Надяваме се да се преборим за терени, които сега са частни, но са отредени за училище. Има казуси с банята в Княжево, която може би ще изчезне под инвеститорския натиск, с Княжевския стадион, с гората.“
Кръстев допълни, че от сдружение за развитие ски зона Витоша и представители на 4 министерства - ММС, МЗГ, МОСВ и Министерството на туризма, в следващите 2-3 седмици ще водят разговори за лифтовите съоръжения и възможностите планината до София да бъде по-отворена за хората.
„Гражданите сме се събудили, работим с местната власт и имаме надежди. Няма да позволим публичния интерес да бъде за сметка на частния. Природата и Витоша са преди всичко, пред всякакви други интереси“, категоричен е Веселин Кръстев.
С него разговаря Константин Лавсов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..