Именно темата за младите, идентичността и политиката, коментира пред Радио София Чая Колева. Тя е завършила магистратура по „Международна сигурност“, а преди това и Френския институт за политически науки. Според нея, френската култура и политика имат дълбоки корени в това да упражняват свободата и равенството.
„Габриел Атал действително се заявява като много дързък. Това, което се отразява като първа негова характеристика е младостта. От друга страна, Франция има и други исторически примери на млади премиери. През 1984 г. Франсоа Митеран номинира Лоран Фабиюс, който тогава беше 37-годишен. Малко преди това Жак Ширак става министър-председател на 41 години…Аз си мисля, че ние сме свикнали на по-стари лидери, особено от Дивия Запад. Но има една поговорка, че ако човек не поумнее до 30 години, след това е по-малко вероятно да му се случи“, уточни Чая Колева.
По думите й, освен дързостта, качествата, които Габриел Атал поставя на първо място, са откритост, свръх амбиции и увереност.
„Той е млад, но не му липсва политически опит. Той е досегашният министър на образованието“, казва Чая Колева.
Тя коментира и постоянния миграционен поток към Франция.
„Когато се говори за миграция, трябва да се излиза от призмата на статистиката. Аз имах възможността да работя две години в пряк контакт с хората, които пристигат във Франция от Африка, от Близкия Изток и съм виждала човешките лица, и съм чувала техните истории. Има сред тях такива, които последното нещо, което са искали, е да напуснат страната си“, каза тя.
Колева обясни, че с новия закон във Франция, мигрантите ще трябва да доказват доход, за да могат се съберат със семействата си, променено е правото на гражданство, за родените там деца на мигранти.
„Необходимо е години да си живял, разбира се френски език, така че в тази посока Франция със сигурност отново „взима завоя“, обясни Чая Колева.
Подробности за миграционните процеси, ситуацията в Европа, войните по света, можете да чуете в разговора на Даниел Ненчев с Чая Колева.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..